Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - (Alzheimer hastası bir gaziden anekdot...)
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

(Alzheimer hastası bir gaziden anekdot...)

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Kültür - Sanat Forumu Kültür - Sanat Forumu
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

_PiRYoZ_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: MeLBoUrNe"AUstRaLiA"

MesajTarih: 09 May 2008, Cuma 18:06:12    Mesaj Konusu: (Alzheimer hastası bir gaziden anekdot...) Alıntıyla Cevap Ver

Sanırım 12 yaşındaydım. Okuma yazmam yoktu... Ordu dedi annem.. "Git" dedi, o ne istese yapardım. Kafama kocaman bir demir kask geçirdiler, kocaman botlar ve yeşil bir elbise giydirdiler... Gittim.

Giderken herkes el sallıyordu bana... Gülüyorlardı, ağlıyorlardı, kafamı karıştırıyorlardı. Farkındaydım: Savaşa gidiyordum. Vatanıma bir kez dokunmak amacıyla siperleri görmeye gidiyordum. Görevim vatan uğrunda elimden geleni yapmaktı... Ki hala öyle. Bi adam hatırlıyorum. Herkes ondan bahsediyordu. Çok yakışıklıymış: Sarı kısa saçları, mavi parlak gözleri varmış... hep böyle duyuyordum. Ha unutmadan, bir de dediğini yapmamak mümkün değilmiş... Gözlerine bakınca beyninde tek onun söylediği dalgalanırmış. Adı Kemal miydi? Mustafa Kemal miydi? Ne biliyim öyle birşey...

Onu gördüm bir gün. Tabancasını temizliyor arada bir de saatini bakıyordu - göğsünden çıkardığı...-. Bir şeyler mırıldanıyordu: Sanki zeybek havasıydı. Sonra bir türküye geçti. Adını hatırlayamıyorum... Beni görünce VATAN! dedi... Nedir biliyor musun?

"Vatan burasıdır" dedim...
"Peki orası ne dedi?" denizin ardını göstererek...
"Orasıda vatan" dedim...
"Evlat..." dedi sigarasını çekti ve: "Vatan kandır dedi"...
"..." Durdum. Şaşırmıştım. Belimdeki kamayla parmağıma bir delik açtım. Kan aktı... "Bu mudur?" dedim...
"Hayır" dedi. Aldı kamayı kendi parmağındada bir delik açtı kanı toprağa damlattı. Sonra üzerine benimkini...

"Bizim vatanımız burası..." dedi...

"Sustum."

(Günlüğünden)
Sabahın ilk ışıkları şu an... İlk mermi atıldı şimdi, ürkerek uyandım. Bu rüyayı gördüm biraz önce... Kazanacağız bu savaşı. Benimde kanımın akması lazım bu vatan BENİM olacak. Komutanın sesi geliyor. Sanırım bir tartışma çıktı. Düşman bu sefer dibimizde. ÇANAKKALE GEÇİLMEZ.

Komutanın tek bir cümlesini anladım...

"..taaruz değil ölmek emrimdir.."
...

Hastanın bunlardan başka hatırladığı tek şey Necmettin Halil Onan'ın Çanakkale Boğazına bakan yamacındaki şiiri: DUR YOLCU!

Uğur Erginer

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğüm bu tümsek, Anadolu’nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed’in düşmanı boğuldu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda, bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

Necmettin Halil Onan

"Önceki güneşlerin hepsi battı ve gitti, bizim güneşimizse batmayacak ebedi" Seyyid Abdûlkadir-i Geylani
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Pembe-Patikli

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: Giresun

MesajTarih: 11 May 2008, Pazar 00:03:52    Mesaj Konusu: Re: (Alzheimer hastası bir gaziden anekdot...) Alıntıyla Cevap Ver

süpersinn en degerli konu seciyrum kanimca

Dirime selâm vermeyen, Ölüme de fazla yaklaşmasın! ...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

_PiRYoZ_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: MeLBoUrNe"AUstRaLiA"

MesajTarih: 11 May 2008, Pazar 00:56:06    Mesaj Konusu: Re: (Alzheimer hastası bir gaziden anekdot...) Alıntıyla Cevap Ver

Pembe-Patikli demiş ki:
süpersinn en degerli konu seciyrum kanimca

Bazi gercekleri goz ardi etmemek lazim rica ederim ....
Pempe patikli malide

"Önceki güneşlerin hepsi battı ve gitti, bizim güneşimizse batmayacak ebedi" Seyyid Abdûlkadir-i Geylani
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 03 Kasım 2008, Pazartesi 01:26:13    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

çok hüzünlü bir anı!
Gelibolu'yu iki kez gezme imkanı bulup o havayı yerinde hisseden, Çanakkale Savaşı ile ilgili kitaplarda birçok böyle hüzünlü anılardan okumuş biri olarak sevgili _PiRYoZ_'un eklediği bu yazıdan etkilenmemek elde değil. O savaşı görenlerin, yaşayanların her birinin ayrı bir hikayesi var ama bu hikayelerin duygusu ve anlamı aynı. "Vatan uğruna ölüme gitmek"...

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 03 Kasım 2008, Pazartesi 09:26:06    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

emeğine sağlık çok anlamlı bir konu olmuş..

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Kültür - Sanat Forumu Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^