Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Jak recyklinkować odpady
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Jak recyklinkować odpady

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Geleneklerimiz... Göreneklerimiz... Geleneklerimiz... Göreneklerimiz...
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

ulumyc

Yeni Üye
Yeni Üye



Kayıt: Jan 04, 2017
Mesajlar: 1




MesajTarih: 04 Ocak 2017, Çarşamba 06:14:21    Mesaj Konusu: Jak recyklinkować odpady Alıntıyla Cevap Ver

Recykling liczy na odzyskiwaniu surowców wtórnych również ich ponownKontenery na gruzym produkowaniu w ciągu produkcyjnym w kierunku osiągnięcia materiału o określeniu pierwotnym czy nowym. Wykorzystywać bogata w obecny rób, nawet wielokrotnie, substancje wprowadzone w odpadach lub poszczególne materiały. Jak zapoznają się sprawy połączone z odzyskiem i recyklingiem odpadów w Polsce również na świecie?

Cel recyklingu

Przetwarzając surowce wtórne ograniczamy zużycie surowców pierwotnych, co dodaje się do pomoce naturalnych zasobów. Odzyskiwanie i zmienianie redukuje i ilość odpadów, tym jednym ilość miejsca na składowiskach. Wreszcie, wykorzystywanie surowców, jakie są nośnikami energii, jest faktem oszczędnego gospodarowania energią. Podstawową zasadą recyklingu jest maksymalizacja ponownego użycia tych jedynych produktów, przy najmniejszym koszcie surowcowym i energetycznym koniecznym do ich przetworzenia.

Co dodaje się do recyklingu?

Śmieci wytworzone w zakładach powinny być łączone w polach prywatnych i nadawane do oznakowanych pojemników, z użyciem podziału na sposób materiałów. W ludach najczęściej przewozi się segregację kontenerową. Odpady komunalne przydające się do przetworzenia można rozbić na 4 podstawowe grupy: papier, plastik, szkło, metale.

Recykling papieru


Papier jest przygotowywany na świecie w miary 318 mln ton rocznie. Przy czym statystyczny Polak zużywa rocznie ponad 60 kg papieru. Wykorzystanie makulatury ogranicza eksploatację drewna czerpiącego z lasów (tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew). Przetwarzając makulaturę oszczędzamy wodę, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie oraz zyskujemy miejsce na składowiskach. Powtórne wykorzystanie tony dokumentu to oszczędność 1476 litrów ropy, 26 tys. litrów wody oraz 7 m3 mieszkania na składowisku.

Produkcja papieru z makulatury oznacza zmniejszenie zużycia energii o 75 proc., redukcję zanieczyszczenia powietrza o 74 proc. i ilości ścieków przemysłowych o 35 proc. Zbiórka papieru i makulatury jest robiona przy pomocy pojemnika oznakowanego kolorem niebieskim.

Do niebieskiego pojemnika na papier wrzucamy: gazety, pozycje w wygodnych okładkach SAWO GRUZ albo po usunięciu twardych, katalogi, prospekty, tekturę, worki papierowe, papier pakowy, ścinki drukarskie. Czego nie można wrzucać do kosza na papier? Opakowania z jakąkolwiek zawartością, lakierowany lub foliowany papier z programów reklamowych, tapety, kalki, papier termiczny, zatłuszczony i brudny papier (gdyby istnieje toż kontekst wystarczy go oderwać), opakowania wielomateriałowe (tzw. kartoniki, opakowania tetra pak), artykuły higieniczne – tego pod żadnym pozorem nie umieszczamy w pojemniku niebieskim.

Recykling tworzyw sztucznych


W polskich gospodarstwach przygotowuje się 1,5 mln ton odpadów tworzyw sztucznych rocznie. Aż 60 proc. spośród nich nie jest poddawanych ponownemu przetworzeniu – płynie z danych Fundacji Plastics Europe Polska. Tworzywa sztuczne, pozyskiwane z przerobu ropy naftowej, są niebezpieczne dla środowiska naturalnego, gdyż proces ich rozkładu ma nawet kilka tysięcy lat. Porzucone, niezagospodarowane odpady uwalniają toksyczne substancje, które następnie przechodzą do ziem i wód gruntowych. Złe istnieje także samodzielne spalanie tworzyw sztucznych, z koncentracje na uwalniane substancje trujące. Dlatego istotne jest przetwarzanie plastiku.


– Około 900 tys. ton śmieci jest bezpowrotnie traconych. Reszta jest odzyskiwana, lub zatem w recyklingu – 24 proc., czy przez odzysk energii – około 17 proc. Na środowisku Unii Europejskiej te zyski nie są najlepsze. Unia Europejska składuje tylko ok. 30 proc., dużo bardzo odzyskuje w toku odzysku energii – 37 proc. oraz w recyklingu – 26 proc. – mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska.

Opakowania PET można wykorzystywać na niczego i przędze, folie, oleje opałowe, i nawet meble. Zbiórkę tworzyw sztucznych rządzi się za pomocą pojemników w kolorze żółtym.

Do żółtego pojemnika wrzucamy: puste butelki plastikowe po różnych napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach oraz materiałach czystości (np.: po szamponach, płynach), plastikowe opakowania po żywności (np.: kubki po jogurtach, margarynach), plastikowe koszyczki po owocach, folie i torebki z ciał sztucznych, czyste kanistry plastikowe, opakowania stalowe oraz aluminiowych (puszki, pudełka, folie itp).

Z zmianie opakowania po medykamentach i butelki po olejach spożywczych i silnikowych oraz smarach, puszki i pojemniki po barwach i lakierach, opakowania po środkach chwasto i owadobójczych, zabawki, sprzęt AGD nie mogą się znaleźć w żółtym pojemniku.

Recykling szkła


Szkło jest ogromnym surowcem wtórnym, z przyczyny na to, że potrafi stanowić przetworzone bezstratnie na identyczne opakowanie, jakim było nim. Mimo że odpady szklane nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ich ponowne wykorzystanie niesie za sobą korzyści ekologiczne.

Wykorzystanie stłuczki szklanej niweluje poziom emisji dwutlenku węgla i szkodliwych związków, towarzyszących produkcji szklanych opakowań. Wpływa także na obniżenie liczbie odpadów tego gatunku na wysypiskach. Zbiórkę szkła mówi się za pomocą pojemników do segregacji, w kolorze białym dla szkła białego lub zielonym dla szkła kolorowego.

Do pojemnika na szkło wrzucamy szkło opakowaniowe czyli butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. A czego nie wrzucamy? Szkła płaskiego (szyby okienne i samochodowe, szkła zbrojonego, luster, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, ceramiki (fajans, porcelana, naczynia typu arco, doniczki, miski, talerze), szkła okularowego, żarówek, świetlówek, kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych.

Recykling odpadów aluminiowych


Dlaczego warto odzyskiwać aluminium. Po pierwsze SAWO KONTENERY − odpady aluminiowe przyznają się w pełni do recyklingu, a proces można robić wielokrotnie bez porażek w formie materiału. Po drugie − złoża boksytu (rudy aluminium), z którego produkuje się aluminium, nie wymieniają się.


W Polsce recykling opakowań aluminiowych stoi na znacznym stopniu. Wykorzystanie odpadów aluminiowych to zaletę ekologiczna, gdyż produkcja aluminium ze złóż boksytu łączy się ze skażeniem gleby, wód i powietrza. Poprzez odzysk i recykling aluminium, zanieczyszczenie powietrza zmniejsza się o 95 proc., wód o 97 proc., a zużycie działalności jest obniżone o 95 proc.. Metale są przyciągane do koszy w odcieniu białym.

Opakowania silne oraz aluminiowe (puszki, pudełka, folie itp), również jak odpady z tworzyw sztucznych, wrzucamy do pojemnika żółtego.

Polskie realia i obowiązki wobec Unii


Każdy człowiek Polski wykonywa w toku roku około 300 kg śmieci, co w granic kraju daje rocznie ok. 12 mln ton odpadów. Odpady to właśnie najpoważniejszy problem ekologiczny w Polsce. W polskim świata ponad 73 proc. odpadów komunalnych wchodzi na składowiska (Eurostat 2012 r.), co stanowi daleko powyżej średniej europejskiej (w Zgód Europejskiej średnio 38 proc.).

W wybranych krajach, takich jak Niemcy, Holandia, Belgia, Dania czy Szwecja na wysypiska trafia ich nawet kilka niż 10 proc. (2006 r.), a wtedy dzięki poddawaniu zbieranych odpadów procesom spalania, recyklingu i odzysku.

Zmienić stanowi zatem niezbędna ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o brakach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21), która, w przeciwieństwie do wcześniejszych przepisów − jest tożsama z prawem unijnym. Ustawa ta stosuje pewną hierarchię sposobów czynienia z odpadami: Chodzi m.in. o zapobieganie powstawaniu odpadów, ograniczanie ich wykonywania, zmniejszanie negatywnego działania na tło oraz przygotowanie do ponownego użycia i wykorzystania.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !


Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Geleneklerimiz... Göreneklerimiz... Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^