Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Melatonin Hormonu
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Melatonin Hormonu

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

RaMLe

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Almanya

MesajTarih: 04 Temmuz 2009, Cumartesi 03:36:50    Mesaj Konusu: Melatonin Hormonu Alıntıyla Cevap Ver

Melatonin denilen hormon beyinde ve sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur.

Hormonun temel görevi vucudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak. Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormon.

Hormon diğer aktioksidan tesirlerini de güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor,

Üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk, istek sizlik gibi durumların nedenlerini de oluşturabiliyor.

Şu anda bu hormon yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulan bir hormon.

İşin can alıcı noktalarından birisi hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir.

Avrupada lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından sonra yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir hususda çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları.

Çünkü melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor.

Ancak bu hormon ışığa duyarlı.

Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışığın açıldığında hormonun azaldığı , karanlıkta yoğun olarak salgılandığı tesbit edilmiş.

Bilimsel bir gerçek.

Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın...

Unutmayın körlerde kanser olma oranı 0' a yakındır. Ayrıca

geceleri, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu vb. elektronik aygıtların olmadığı ya da prize takılı bulunmadığı bir ortamda uyumaya çalışın, prize takılı olan aygıtlar siz uyurken, enerjinizden çalarve zinde kalkmanızı zorlaştırır.

(Dolayısıyla da 2 saatte alacağınız uykuyu 4 saatte alırsınız..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 04 Temmuz 2009, Cumartesi 09:15:38    Mesaj Konusu: Re: Melatonin Hormonu Alıntıyla Cevap Ver

Gerçekten çok enteresan; körlerde kanser riskinin sıfıra yakın olduğu doğruysa eğer, aralarında ciddi bir ilişki olabilir gerçekten de. Antioksidanların öneminden, Halil Bey'in daha önce açtığı konu altında bahsedilmişti. DNA moleküllerinin hatalı kopyalanmasının baş sorumlularından oldukları, dolayısıyla kanserin de etkenlerinden olduğu, bilim çevrelerinde kabul görmüştür. Melatonin hormonunun da bu konuda pozitif katkı yapması nedeniyle, tavsiyelere şiddetle uyulması yerinde olacaktır.

Çok faydalı tavsiyelerle dolu bir paylaşım, teşekkürler RaMLe. alkış kırmızı gül

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 04 Temmuz 2009, Cumartesi 23:50:15    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu bilgiyi daha önce de okumuştum ama; sanırım arada hatırlamakta fayda var çünkü, bilmeme rağmen pek uyduğumu söyleyemem. Tekrar tekrar okuyup ders almam gerekiyor farkındayım. Burada bir kez daha okuyunca tasalandım doğrusu!

Hatırlattığınız için teşekkürler RaMLe kırmızı gül

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 05 Temmuz 2009, Pazar 12:20:57    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

bu yazıyı atlamışım..meğer ne işler görüyormuş bu hormon..teşekkürler ramle emeğine sağlık.ışık açık yatma alışkanlığımız var bizde onu iptal etmeye çalışalım bari ağlamak

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 05 Temmuz 2009, Pazar 13:04:36    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

benim isim cok zor desene ramle 5 yildir pc hic kapanmadi. Ama ben bagisiklik kazandim sanirim )))

Cok guzel bir paylasimdi emegine saglik. tesekkurlerrr.

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 28 Temmuz 2009, Salı 16:19:57    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

emeğine sağlık Ramlecim neslinin dediği gibi arada haırlamamız gereken bilgilerden

hatırlattığın için teşekkürler (:

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^