Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Atatürk ve 19 Sayısı
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Atatürk ve 19 Sayısı

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Tarihimiz ve Şehitlerimiz Tarihimiz ve Şehitlerimiz
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

RaMLe

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Almanya

MesajTarih: 03 Temmuz 2009, Cuma 11:15:28    Mesaj Konusu: Atatürk ve 19 Sayısı Alıntıyla Cevap Ver

1 - 1881’de 19. yüzyılın bitimine 19 yıl kala doğmuştur.

2 - Sağlığında, İngiliz İmparatorluğu hükumeti Atatürk’ün doğum gününü tebrik için Türk Hükumeti’nden sormuş, Atatürk 19 Mayıs 1881 diye yanıtlamış ve kayıtlara böyle geçmiştir.

3 - 1900’de 19 yaşında Harbiye’ye girmiştir.

4 - 19 Aralık 1904’te bağımsızlık düşüncelerinden ötürü Yıldız Sarayı’na çağırıldı.

5 - Harb Akademisi’nden aldığı sicil 317-8’dir. Bu rakamların tek tek toplamı 19 eder.

6 - Çanakkale Savaşlarının zaferle sonuçlanmasında büyük rol oynayan 19. Fırka’yı (Tümen) kurmuş ve ona komuta etmiştir.

7 - 19 Mayıs 1915’te Miralay (Albay) oldu.

8 - Mahiyetindeki komutanlara: “Ben size, taarruz edin demiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimize başka kuvvetler gelebilir.” Demiş ve elindeki pek az kuvvetle 19 Mayıs 1915’e kadar oyalama muharebesi ile düşmanı tutmuştur. Düşman yine Çanakkale’deki başarısızlıkları sonucu 10 Aralık 1915’te Gelibolu Yarımadası’nı boşaltmıştır.

9 - Zor bir duruma düşen 7. Ordu’ya komutan tayin edilen M. Kemal, bir düşman saldırışını seziyor ve hazırlanıyordu. Nitekim 19 Eylül sabahı düşman harekete geçti, hem de kat kat üstün kuvvetlerle. Sağındaki ve solundaki kuvvetler epeyce kayıp verdikleri halde M. Kemal zamanında aldığı tedbirlerle kayıp vermekten kurtuldu.

10 - 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkacak olan Atatürk’ün bindiği Bandırma vapurunda 19 yolcu vardı. ( 19 Mayıs 1963 tarihli Cumhuriyet gazetesinde Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya’nın 19 Mayıs ve Ötesi adlı makalesinden)

11 - 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Bu tarihte 3 tane 19 rakamı vardır ki Atatürk’ün ömrü de zaten 3 x 19 ‘dur. 19 Mayıs 1919’da ise 2 X 19= 38 yaşındaydı.

12 - 19 yıl Türk milletinin kaderine bilfiil hakim olmuş, Türk milletine baş komutan ve devlet başkanı olarak hizmet etmiştir. ( 1919-1938)

13 - Milli Mücadele’ye fiili olarak başlanması için komutanlar ile yaptığı konuşma ve mecliste milli davanın gerçekleşmesi yolunda güdülecek siyasetin karara bağlanma tarihi de 19 Kasım 1919’dur.

14 - Millete yayınladığı bir beyanname ile Osmanlı Devleti’nin hayat ve egemenliğinin sona erdiğini belirterek Türk milletini hayat ve bağımsızlığa kavuşturmak için, Ankara’da olağanüstü bir meclis toplanmasını ve Türk milletinin idaresini bu meclise devretmeyi 19 Mart 1920’de kararlaştırmıştır.

15 - Sakarya Meydan Muharebesi’ni kazandıktan sonra, başarısına karşılık TBMM kendisine olan minnet ve şükranını belirtmek için 19 Eylül 1921’de kabul ettiği özel bir kanunla mareşallik ve gazilik unvanı vermiştir.

16 - Hitabet sanatının şaheseri olan Büyük Nutuk’un sonundaki Türk Gençliği’ne Hitabesi de başlangıç cümlesi ile birlikte 19 cümledir.

17 - Büyük devlet adamı ve eşsiz kahramanın adı ve soyadı “Mustafa Kemal Atatürk” de 19 harftir.

18 - “Ne mutlu Türk’üm diyene” cümlesi de 19 harftir.

19 - “İstikbal Göklerdedir “ Ne rastlantıdır ki Atatürk’ün bu sözleri de 19 harften oluşmaktadır.

20 - 10 Kasım 1938’de ( 19 x 2 x 19 ) ( !0 Kasım günü saat 10+9=19 ) 3 x 19= 57 yaşında ölümlü yaşama gözlerini kapamıştır.

21 - Cenazesi büyük bir merasimle 19 Kasım 1938 günü Yavuz zırhlısı ile İzmit’e götürülmüştür.

22 - En büyük kahramanın ebediyete intikali üzerine arkadaşı ve halefi İsmet İnönü’nün Türk milletine beyannamesi 19 cümledir.

23 - Doğum ve ölüm yılları 1881 ve 1938 sayıları 19 sayısının katlarıdır.

24 - 1919 rakamında 101 tane 19 vardır.

25 - İlk 19 yılda hazırlandı, 19 yılda siyaset ve askerlik alanında savaştı, üçüncü 19 yılda devlet başkanı sıfatı ile hizmet etti.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 03 Temmuz 2009, Cuma 11:54:55    Mesaj Konusu: Re: Atatürk ve 19 Sayısı Alıntıyla Cevap Ver

çok ilginç bir biyografi ..emeğine sağlık ramle

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

selman_ayas

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 03 Temmuz 2009, Cuma 12:11:19    Mesaj Konusu: Re: Atatürk ve 19 Sayısı Alıntıyla Cevap Ver

güzel hazırlanmış ve toparlanmış ama sadece 19 sayısı yoktur bir sürü sayı vardır bu şekilde bulunması çok zor değil arayınca
Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 03 Temmuz 2009, Cuma 12:12:42    Mesaj Konusu: Re: Atatürk ve 19 Sayısı Alıntıyla Cevap Ver

emeğine sağlık (:

Kuran’daki matematiksel mucizenin üzerine kurulu olduğu 19 sayısına işaret eden güzel bir araştırma

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 06 Temmuz 2009, Pazartesi 03:04:41    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu konu birçok kişinin ilgisini çeken, merak konusu uyandıran bir durum. Öyle ki, üzerine kitap dahi yazılmış. Merhum Cenk Koray'ın "Kur'an - İslamiyet, Atatürk ve 19 Mucizesi" adlı kitabı...Kitapta KORAY yukarıdakiler ve onlar gibi birçok ilginç tesadüfleri anlatıp, 19 sayısına dikkat çekmişti.

Görünürde gerçekten de alışılmamış bir durum mevcut. Bir sayının, bir kişinin hayatında bu kadar çok rol alması ilginç! Bu durum için "19 Mucizesi" tabiri kullanılıyor fakat; ben çok da üstünde durulması gereken bir konu olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta böyle, hayatında, özel günler veya olaylarda öne çıkan sayılar bulunan birçok kişi var. Kimileri farkında değil, kimileri özellikle dikkat ediyor diye düşünüyorum. Ben de kendim için "6" sayısını söyleyebilirim.

Bir de şu var; özellikle ararsanız illa ki bulursunuz. Mesela, yukarıdaki maddelerin bazılarının 19'a bağlantısı özellikle aranmış gibi.

O ilginçliği kabul etmediğimi söylemiyorum. Evet, Atatürk için 19 özel ama; bir başkası için de bir başka sayı özel... Birçok kişide tekrar eden bir durumu da ben, normal bir durum olarak değerlendiririm. Yaşamımızdaki açıklayamadığımız birçok tesadüflerden biri o kadar.

Görünürde, 19 sayısı Kuran için de özel bir sayı. Bununla ilgili bilgileri aşağıda eklediğim Halil abinin daha önceki paylaşımlarının linklerini inceleyerek bulabilirsiniz.
O konu hakkında çok da yorum yapamıyorum. Başlı başına Kuran bir mucize . Böyle bir mucizeyle ilgili her durumun hayret ettirmesi de doğal sanırım.

KURAN DA 19 NASIL GEÇİYOR

KURAN'I KERiM ve mucizeler - 19 Mucizesi

KURAN DA 19 NASIL GEÇİYOR

Teşekkürler Ramle kırmızı gül

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Tarihimiz ve Şehitlerimiz Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^