Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Londralı İMAM
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Londralı İMAM

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Hikaye - Fıkra ve Komik Olaylar Hikaye - Fıkra ve Komik Olaylar
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 23 Nisan 2009, Perşembe 02:05:43    Mesaj Konusu: Londralı İMAM Alıntıyla Cevap Ver

LONDRALI İMAM

Londra'daki caminin yeni imamı şehre gitmek için hep aynı otobüse biniyor ve çoğu zaman aynı şoföre rastlıyormuş.

Bir gün, bilet alırken şoför yanlışlıkla 20 "kuruş" fazla vermiş. İmam yanlışlığı oturunca, parasını sayınca fark etmiş. Kendi kendine düşünmüş "20 kuruşu geri versem mi şoföre?"... Ama içinden bir ses diyormuş ki "çok küçük bir para ve şoförün zaten umurunda da değil. Otobüs şirketine 20 kuruş ne fark eder? Bu parayı Allah'tan gelen bir hediye gibi düşünebilirim."

İneceği durağa gelince, imam kalkmış ve fikrini değiştirmiş, inmeden önce şoförün yanına gitmiş, 20 kuruşu geri vermiş ve demiş ki : "paranın üstünü fazla verdiniz."

Şoför gülümsemiş ve demiş ki : "Siz camiinin yeni imamısınız değil mi? Aslında uzun zamandır sizi ziyaret etmek istiyordum caminizde, İslam’ı öğrenmek için ve bilerek size fazla para verdim nasıl tepki vereceğinizi görmek istedim."

İmam inerken nerdeyse bacaklarını hissetmiyormuş, yere yığılacakmış-casına bir direğe tutunmuş ve kendine gelmeye çalışmış, gözlerinden yaşlar dökülerek gökyüzüne bakmış ve demiş ki:

"Allah’ım az daha İslam’ı 20 kuruşa satıyordum!"

* * *

Hikayeden de anlaşıldığı gibi, önemsiz gördüğümüz bir durum için dahi doğru bildiğimiz yoldan şaşmamak gerekir. Unutmayin ki siz belki de müslüman olmayan insanlar için dinimizi tanıtan kişilerdensiniz. Maalesef insanlar sizinle birlikte dinimizi de yargılayacaklardır! Bu nedenle hareketlerimize dikkat edelim.
Lisan-ı hâl, lisan-ı kalden entaktır. Yani insanın hâl ve hareketi, sözünden daha tesirlidir.

* * *

Bu hikayeyi benimle paylaşarak buraya eklememe vesile olan .cilgin' a tesekkürler kırmızı gül

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

zamansiz_zamanlarr

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 23 Nisan 2009, Perşembe 09:34:23    Mesaj Konusu: Re: Londralı İMAM Alıntıyla Cevap Ver

iste bu yaa.... alkış

<div align="right"><strong>tü๓ ђคкlคгı๓ รคкlı๔ıг®™</strong></div><div align="right"><strong>|l|lllll|lll||ll||lll</strong></div><div align="right"><strong>³³&
Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 23 Nisan 2009, Perşembe 11:21:04    Mesaj Konusu: Re: Londralı İMAM Alıntıyla Cevap Ver

Harika nesli, ne kadar güzel konular açıyorsunuz. Çok anlamlı özlü, muhteşem mesajlar var her öyküde. alkış

Aslında konuya uygun, güzel bir özlü sözle, konuya katılmak istiyorum:

"Zayifin kini, dostlugu kadar tehlikeli degildir." V.DRAGUES

İmam, biraz zayıf davransaydı, sonucu vahim olabilecekti. Unutmamalı ki, az çalan da hırsızdır, çok çalan da; fark miktardadır.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

RaMLe

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Almanya

MesajTarih: 23 Nisan 2009, Perşembe 22:36:40    Mesaj Konusu: Re: Londralı İMAM Alıntıyla Cevap Ver

Nesli gercekten cok güzel bir konuydu yüregine saglik ders alinmasi gereken bir konuydu alkış tskler selam ve dua ile
Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 24 Nisan 2009, Cuma 10:04:14    Mesaj Konusu: Re: Londralı İMAM Alıntıyla Cevap Ver

emeğine sağlık nesli gerçekten harika bir paylaşım olmuş (:

neyin ne kazandırıp kaybettireceğini bilemeyiz onun için bildiğimiz değerlerden yanlışlara sapmayalım kırmızı gül

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 25 Nisan 2009, Cumartesi 09:36:14    Mesaj Konusu: Re: Londralı İMAM Alıntıyla Cevap Ver

nesli emeğine sağlık çok anlamlı bir yazı. dünyada bırak yirmiyi beş kuruşa bile benliğini satan imamlar var bunları hepimiz biliyoruz.özellikle günümüzde islamiyeti tam anlamıyla yaşayan ve yaşatan bir din görevlisi olduğuna inanmıyorum.çok iyi bir alimdir ama siyasete bulaşmıştır,mükemmel bir hafızdır ama yaşantısı islamiyet ile bağdaşmıyordur.konuyla dolaylı olarak ilgili bir olay anlatayım..batmanda 92 yılında bir sofu (din ve islam bilgini anlamında ) seyyar satıcının yanına yaklaşıyor,portakalın kilosunu soruyor, satıcı 10 kuruş diyor.halbuki kendisinin küçük bir dükkanı vardır ve orada portakalı alış fiyatından %10 kar payı ile satmaktadır.portakalın kilosu kendi dükanında 5 kuruştur.satıcıya bak benimde dükkanım var bende portakal satıyorum daha dün halden portakalı x fiyata aldım..senin bu yaptığın aç gözlülüktür şerefli ticareti ayaklar altına almaktır diyor.satıcı ise pişkin pişkin işine gelmezse git dükkanını aç ve ordan al cevabını veriyor.sofu satıcının yanından ayrılıp evinin yolunu tutuyor henüz biraz ilerlemişken satıcının feryadını duyuyor ve elinde içi portakal dolu büyük bir poşet ile ona yaklaştığını görüyor.görgü tanıkları tarafından dinlediğim bu olayı sözüne güvendiğim bir arkadaşım kelimeleriyle bağlıyorum..sofu tezgahın yanından ayrılıp ilerlemeye başladığında tezhahtaki portakallar birer birer yere düştü tek sıraya geçip sofuyu takip etmeye başladı.satıcıda hızlı bir şekilde bir poşet portakal doldurup koşarak sofunun yanına gitti ve ayaklarına kapanıp onu affetmesini istedi.
aslına bakarsanız bu ve bunun gibi bir çok mucizevi olay oluyor ama neslinin imamının islamiyet kararlılığı bence bir espri konusu olmaması lazım.ağlanacak halimize imam kendi kendine gülmüş.

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 25 Nisan 2009, Cumartesi 09:48:59    Mesaj Konusu: Re: Londralı İMAM Alıntıyla Cevap Ver

zafersoy demiş ki:
aslına bakarsanız bu ve bunun gibi bir çok mucizevi olay oluyor ama neslinin imamının islamiyet kararlılığı bence bir espri konusu olmaması lazım.ağlanacak halimize imam kendi kendine gülmüş.

Benim fikrime göre olay farklı. Aslında vurgulanmak istenen, öyküdeki imamın İslamiyet kararlılığı değil, kendi nefsiyle mücadelesi. Olayın İslamiyet ile bağlantısı, şöförün kendisinde. Dolaylı bir bağlantı var. Eğer bariz bir bağ olsaydı, zaten o zaman hemen götürür verirdi ki, bunun bir değeri olmazdı. Gösteriş veya riyaya daha yatkın olabilirdi.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Hikaye - Fıkra ve Komik Olaylar Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^