Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - İdeal Cumhuriyet köyü........
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

İdeal Cumhuriyet köyü........

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bunları Biliyor muydunuz ? Bunları Biliyor muydunuz ?
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

MaviNick

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 26 Mart 2009, Perşembe 00:28:19    Mesaj Konusu: İdeal Cumhuriyet köyü........ Alıntıyla Cevap Ver

Aşağıdaki bilgi ve kroki e-mail olarak bana ulaştı. Okuyunca ve krokiyi inceleyince Atatürk'ün aramızdan erken ayrılmasının ülkemiz için nekadar büyük kayıp olduğunu bir kez daha anladım. ilk kez haberdar olduğum bu bilgiyi belediye hizmetlerinin çok dillendirildiği bugünlerde sizlerle de paylaşmak istedim.

MaviNick

...........................

ATATÜRK İDEAL CUMHURİYET KÖYÜ

ATATÜRK'ÜN KÖY PLANI : İçinde hayvan mezarlığı, asri mezarlık, öğretmen evi, okuma odası, gençler kulübü, sosyal kurumlar, fabrikalar, köy gazinosu, damızlık ahırları olan bir köy düşünün. Hayvanlar için bile mezarlık olması gerektiğini düşünen bir duyarlı deha, olağan üstü bir varlık ve bizim en büyük şansımız ATATÜRK... iNCELEYİN SİZ DE HAYRAN OLUN !

Arkadaşlar

Hani filmlerde seyrederiz, kayıp bir hazine vardır ve uzunca süren bir serüven ve iz kovalamadan sonra bir gün ortaya çıkar... İşte onun gibi bir şey yaşadım kısa bir süre önce.

Dr. TAHİR TAMER KUMKALE 'nin ATATÜRK'ÜN EKONOMİ MUCİZESİ adlı kitabının içinden çıkan bir kroki bana inanılmaz duygular yaşattı.
Ben bu krokiyi görünce adeta şok oldum. Uzunca bir süre inceledim, tek tek yazıları okudum, inanamadım ! Bu bizim kurtuluşumuz, işte Türkiye'nin aradığı çıkış yolu bu ! Hazine bulmuş gibi sevindim Önce hayran kaldım, sonra duygulandım; sonra 72 yıllık kayıp için kahroldum. Kayıp yıllara ve sorumlularına kızdım, öfkelendim.
Bu kadar güzel bir proje , hem de 1937 yılında tasarlanmış, üstelik Mustafa Kemal Atatürk tarafından. Ölümünden hemen bir yıl önce bize bırakılan paha biçilmez bir miras. Bir kurtuluş planı... Neden uygulanmadı ve bu gerçek neden bizden saklandı ???
Lütfen inceleyin ve tanıdığınız herkese bu değerli bilgiyi aktarın.

sevgilerimle
Aysel Finnegan

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

burak

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: ızmıt

MesajTarih: 26 Mart 2009, Perşembe 09:02:18    Mesaj Konusu: Re: İdeal Cumhuriyet köyü........ Alıntıyla Cevap Ver

alkış
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 26 Mart 2009, Perşembe 09:02:50    Mesaj Konusu: Re: İdeal Cumhuriyet köyü........ Alıntıyla Cevap Ver

Çok güzel bir çalışma bu köykent projesini şekil olarak başka bir yerde daha görmüştüm..hemde yapılmış olarak..karadeniz gibi engebeli bir yerde şekil itiberiyle yapılabilmesi imkansız.atatürk'ün askeri dehası ileri görüşlülüğü'nün belkide başka bir örneğidir bu kroki ancak şekil itibariyle bana komünizmi anımsattı..halk birlikte olacak toprak devletin olacak şekli.belkide çok daha iyi olurdu ama yayılmacı bir toplum olarak eminim o şekil bizi biraz sıkardı..
Mavinick emeğine sağlık alkış

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 26 Mart 2009, Perşembe 09:19:53    Mesaj Konusu: Re: İdeal Cumhuriyet köyü........ Alıntıyla Cevap Ver

Çok değerli bir paylaşım, teşekkürler MaviNick. Keşke ülkemizdeki tüm yöneticilerimizde de, ileri görüş, toplum yararı, gelişmeye yönelik planlama gibi özellikler olsaydı da, şu anda bulunduğumuz noktadan çok daha ilerilerde olabilseydik.

Atatürk'ü bbu kadar özlemle anmamızın nedeni de bu olsa gerektir diye düşünüyorum. Tam yeri gelmişken, nesli'nin açtığı konudaki, "Sarı Saçlım Mavi Gözlüm" deki şiir de tam anlamını buluyor bu mesajla. alkış

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

MaviNick

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 26 Mart 2009, Perşembe 12:53:11    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Katılımınız için teşekkürler arkadaşlar.
"zafersoy"'un içten yorumuna ekleme yapmak istiyorum. Burada önemli olan şekil olmamalı. Önemli olan bir yerleşim yerinde herşeyin düşünülmesi ve belediyeler tarafından planlanması ve buna göre bir yapılaşmaya izin verilmesidir. Hatta yapılaşmadan önce, imar için belirlenen bölgelerin gerekli bütün alt yapısının tamamlanmasıdır.
Doğrudur bireysel gelişme ve bireysel kalkınmanın önüne geçilmemelidir.Ama bireysel özgürlükler herkesin aklına estiğini yapması şeklinde algılanmamalıdır.
İhtiyaca uygun düzenlemeleri yetkili merciler düşünmeli, planlamalı ve uygulatmalıdır.
30 sene önce 1500 nüfuslu bazı köylerimiz sanayinin gelişmesi ve buna bağlı göçler sonucu 100.000 den fazla kişinin yaşadığı ucube şehirler haline gelmişlerdir.
Eski, şehir veya kasabalarımızı değiştiremesek bile yeni yerleşimleri ihtiyaca göre planlayabilirdik. Ama gittikçe daha da kötüleşmekteyiz maalesef.

..................
Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 26 Mart 2009, Perşembe 15:12:40    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Çok haklısınız, yoğunluklu yerleşim alanlarıyla birlikte sadece yaşam kalitesini kaybetmekle kalmadık, aynı zamanda da komşuluk ve insan ilişkilerinden de ciddi ödünler verdik diye düşünüyorum. Çağımızda, şehirle, toplu iletişimi sağlıklı olan, banliyo şeklindeki yerleşimler, kaliteli yaşama çok daha fazla uyuyor artık.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 27 Mart 2009, Cuma 02:03:45    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

"İDEAL CUMHURİYET KÖYÜ " adı verilen bu kroki de Atatürk'ün üstün zekasını ortaya koyan örneklerden biri.
Bir köy için gerekli her şeyi düşünmüş Atatürk, üstelik yerleşimi de çok düzenli belirlemiş, sadece yanyana dizili beton yığınları değil doğayla iç içe bir yerleşim planı yapmış, bence mükemmel bir fikir ! alkış

Yetkililerin dikkate almasını ümit ederim...

Bu güzel bilgiyi paylaştığınız için tesekkürler MaviNick kırmızı gül

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 01 Nisan 2009, Çarşamba 10:50:09    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Bu güzel bilgiyi paylaştığınız için tesekkürler (:

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bunları Biliyor muydunuz ? Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^