Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - YENİ YIL DEDİKLERİ..
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

YENİ YIL DEDİKLERİ..
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları...
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 20 Aralık 2008, Cumartesi 13:21:06    Mesaj Konusu: YENİ YIL DEDİKLERİ.. Alıntıyla Cevap Ver

Aralık ayı'nın son haftasına geldiğimiz şu günlerde çok kişiyi bir heyecan telaş sarmış..2008 yılı hatasıyla sevabıyla geride kalacak, umutlar 2009"e taşınacak. Yeni yıla girmek sizi heyecanlandırıyor mu bilmiyorum, yılbaşı gecesine özel anlam yüklemiyorum ben, içim kıpır kıpır değil..

Farklı davrananları yadırgayanlar var. Dileyen dilediği gibi yeni yıla girebilir. Herkesten aynı davranışı beklemek yanlış..

Pekâlâ, giden yıla hayıflanan olabilir. Kimi derin düşüncelere dalar, geride kalan yılın muhasebesini yapar, kimi yeni yıla ilişkin beklentilerini hesap ederek girer. Kime ne..?

Zaten dinimizce de kutlama yapmak caiz değildir..Hristiyanlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur...Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir..Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek de uygun değildir..Bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur...

Ocak'ın ilk gününü aralıkın son gününden ayıran sadece bir rakam... Yeni olan sadece takvim, değişen hayatımız değil..Eski ile yeni yıl arasındaki fark öyle sanıldığı gibi keskin değil. 2008"de başlayan nice olay, sonuçlanmadan aynen yeni yıla sarkıyor..Eski defterler kapanmıyor..Acılar dinmiyor..Gidenler geri gelmiyor..

Öyle ya da böyle, ileride acı tatlı hatıralarla anacağımız 2008"ye veda ediyoruz artık365 güne yayılan bu sene içinde hiç unutmayacağımız olaylar da var, hemen unutmak istediklerimiz de...

Büyük vatan şaiirimiz MEHMET AKİF nede güzel dile getirmiş.."Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince / Günler er geç şu heyulayı da silecektir / Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma / Sessiz yaşadım, kim beni nereden bilecek''...

2009 Yılının herkese başarı,mutluluk,saglık,huzur getirmesini can-ı gönülden temenni eder..gelecek sene'nin bu sene'nizi mumla aratmamasını temenni ederim....

<div> __________ EDEP ile gelen LÜTUF ile gider __________</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 20 Aralık 2008, Cumartesi 13:33:19    Mesaj Konusu: Re: YENİ YIL DEDİKLERİ.. Alıntıyla Cevap Ver

hayatımda attığım tarih hariç hiç bişey değişmeyecek tek fark birinci aydan başlamak (:

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 20 Aralık 2008, Cumartesi 13:42:44    Mesaj Konusu: Re: YENİ YIL DEDİKLERİ.. Alıntıyla Cevap Ver

FLOWERS size tüm benliğimle katılıyorum emeğinize sağlık.lakin yılbaşını miladi takvime göre kutlandığını biliyorsunuzdur.yani henüz bizim hicri takvimimize göre olacak olan yılbaşına 23 gün felan var'ki artık sadece kırsal kesimde veya köylerde uşak buzağın kapı-kapı dolanıp goncoloz (türkçesi neydi çikti aklimdan ) yaparlar....yeni yılın bolluk ve bereket getirmesi için ev ev dolanıp finduk fıstık vs. toplar kendi evlerine gelene dağıtırlar.
emeğinize teşekkürler(beyaz bayrak)

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 20 Aralık 2008, Cumartesi 13:56:48    Mesaj Konusu: Re: YENİ YIL DEDİKLERİ.. Alıntıyla Cevap Ver

Gercekten super bir yazi cok cok tesekkur ediyorum ve yazilanlarin hepsine katiliyorum. Keske degisen biseyler olabilseydi. Eglenenler zaten her zaman egleniyor. Baskalarinin sirtindan gecinenlere diyecek yok veya cok. Hocem ellerine yuregine saglik. tesekkurler. alkış

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 20 Aralık 2008, Cumartesi 17:56:51    Mesaj Konusu: Re: YENİ YIL DEDİKLERİ.. Alıntıyla Cevap Ver

Tşk ederim yorumlar için...Zafer uşak (çocuk)anladımda buzagı neden kapı kapı gezer..adetmidir..buzağıya mı biner uşaklar.??..SAYGILAR..

Başa dön

Bence

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 20 Aralık 2008, Cumartesi 23:24:06    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Değerli Flowers,
Yılbaşı konusuna değinmeniz isabetli olmuş.Tespitleriniz de yerinde.

Yılbaşına özel bir anlam yüklemek bence de abartılı bir davranış.
Sadece , zamanı ölçmekte kullanılan ve adına yıl dediğimiz ölçme birimlerinden
birinin bitip diğerinin başladığını bilmemize yarar.

Ayrıca, yaşanan olayları zihne yerleştirmeye yarayacak
bir resim ortaya çıkarmaya yarar.

Aslında hepimiz için yılbaşı farklıdır. Doğum günümüz gerçek yılbaşımızdır.
Takvimlere konu olan yılbaşılar ise toplumların ya da insanlığın
ortak yılbaşılarıdır.Resmidir o kadar.

Yapılan kutlamalar ve buna bağlı alışverişler
biraz ticari biraz da insanların deşarj olma ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır.

Değerli Zafer Ersoy,
Sizin bahsettiğiniz yılbaşı Hicri değil Rumi yılbaşıdır.
Rumi takvim Osmanlı döneminde kullanılan takvimdir
ve Miladi takvimle arasında 13 günlük fark vardır.

Hicri takvim Ay'in hareketlerine göre belirlendiğinden
miladi takvime göre heryıl değişkenlik gösterir.

Saygılar.

...................
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 21 Aralık 2008, Pazar 17:30:11    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

sayın flowers bilindiği üzere her yörenin adeti farklıdır. bizim beldede'de yomranın özdil beldesi...goncolozda uşaklarla birlikte yeni doğan buzaklarda boyunlarına bir ip bağlanmak suretiyle kapı kapı dolaştırılır..yeni doğmuşta bütün köylü kasabalı görsün diye..oda doğumu ve bolluğu simgeler
yersen ...

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 21 Aralık 2008, Pazar 17:40:06    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Aramizda 1. km olmasina ragmen bizdede olurdu bu adet simdi yok artik. Ama zafer bizde buzak olmazdi hic. Yillar once Muzafferinde dedigi gibi rumi aylardan galandar geldiginde ilk aksam koyun butun cocuklari toplanirdik. Koyun ve kecilere takilan buyuk can (ZIL) ve Kelekleri alarak muhalleleri dolasirdik. her gittigimiz kapidan misir veya ona deger bi seyler alirdik. Sonunda topladigimzi malzemeyi satar ve kendimize ziyafet cekerdik.
Bu goncoloz ismi kesin olmamakla birlikte rucadir sanirim. Ama eskilerde yaptigimiz guzel bir olaydi. O gecen zil ve kelek sesinden muhalleler inlerdi. baszan iki gurup olur birbirine ustunluk saglamaya calisilirdi.

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

ayandira

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: kocaeli

MesajTarih: 21 Aralık 2008, Pazar 18:07:57    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Bazan eylemlerimizle söylemlerimiz birbirini tutmuyor. Sayın flowers yeni yıl hakkında, o kadar olumsuz yazılarından sonra, herkesin yeni yılını kutlamış.

<div>inşaALLAH derse yaradılan,inşa eder yaradan.</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 21 Aralık 2008, Pazar 18:57:47    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

İşte buna kel alaka derim AYANDIRA amiyane tabirle..Yeni başlayan bir sürecin herkese huzur getirmesini dilemekle,yeni yıl kutlaması yapmanın .yani zil takıp oynamanın arasında çok fark var..bu bir nezakettir ve ona kalsa yeni haftaya girerken kutlarız birbirimizin yeni haftası..yaptığımda aynen öyle bir kutlama ve temenniydi

ZAFER ve HALİL BEY..sizede açıklamalarınızdan dolayı tsk ederim..

Başa dön

ayandira

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: kocaeli

MesajTarih: 21 Aralık 2008, Pazar 22:15:08    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

sayın hocam siz benim ne demek istediğimi anlamadınız galiba!ben sizi elestirmek maksadıyla yazmadım genel olarak bir benzetme yaptım sadece . bu tur olaylar nasıl gelişiyor ? sonuçta bir yerden baslanıyor önce yeni yıl tebrikleri ardından kutlamalar eğlenceler ve bunu bizim kültürümüze enjekte ediyorlar.

<div>inşaALLAH derse yaradılan,inşa eder yaradan.</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 21 Aralık 2008, Pazar 22:29:08    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

bende şimdiden tüm islam aleminin yeni yılı (goncoloz) mübarek olsun.kutlayacaktım biri bişe der diye kutlamadım..nice goncolozlara sağlık ve huzur içinde girersiniz inşallah
saygılar

Başa dön

sair_alpaslan

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: Bayrampaşa/İstanbul/yıldırım mah

MesajTarih: 21 Aralık 2008, Pazar 22:49:26    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

herkese sağlık ve mutlulk getirmesini diliyorum yeni yılın..

<div>KELİMELERİN GÜCÜNE İNANMIYORSAN İNSANLARIN GÜCÜNÜ ASLA TAHMİT EDEMEZSİN...</div>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 22 Aralık 2008, Pazartesi 10:23:58    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bence demiş ki:

ve Miladi takvimle arasında 13 günlük fark vardır.

....

bir düzeltme yapalım 13 gün değil 11 gündür fark (:

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 22 Aralık 2008, Pazartesi 10:31:32    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

SAYIN AYANDIRA demiş ki...!!

Sayın flowers yeni yıl hakkında, o kadar olumsuz yazılarından sonra, herkesin yeni yılını kutlamış.
Şahsım hedef alınmış genel bunun neresin de?..tbrkle kutlama aynı şey degildir...Tbrk ettim diye kutlamam gerekmiyor..
Zafer bey bence içinizden geleni yapın..kutlamak istiyorsanız kutlayın..ki kutlamışsınızda..İnsan doğal olmalı..başkalarının tepkisine göre degil..sende bunu yersen
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Tüm saatler GMT + 3 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^