Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - "neme lazım..?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

"neme lazım..?

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Hikaye - Fıkra ve Komik Olaylar Hikaye - Fıkra ve Komik Olaylar
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

arelsahin

Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 06 Kasım 2008, Perşembe 17:58:54    Mesaj Konusu: "neme lazım..? Alıntıyla Cevap Ver

Neme lâzım be Sultânım!

Kanuni Sultan Süleyman, en yüksek duruma getirmiş olduğu devletin akıbetini hayâl eder, günün birinde “Osmanoğulları da inişe geçer çökmeye yüz tutar mı” diye derin derin düşünmeye başlar... Bu gibi soruları çoğu zaman süt kardeşi meşhur âlim Yahyâ Efendi’ye sorduğundan bunu da sormaya niyet eder. Güzel bir hatla yazdığı mektubu keşfine inandığı Yahyâ Efendi’ye gönderir...

“Sen ilahî sırlara vâkıfsın. Kerem eyle de bizi aydınlat. Bir devlet hangi halde çöker? Osmanoğulları’nın âkıbeti nasıl olur? Bir gün olur da izmihlâle uğrar mı?” şeklinde mektubunu gönderir. Güzel bir hatla yazılmış mektubu okuyan Yahyâ Efendi’nin cevabı bir bakıma çok kısa, bir bakıma içinden çıkılmaz bir hâl alır:

“Neme lâzım be Sultânım!”

Topkapı Sarayı’nda bu cevabı hayretle okuyan Sultân, bir mânâ veremez. Yahyâ Efendi gibi bir zâtın böylesine basit bir cevapla işi geçiştireceğini pek düşünmez. Söylenmeye başlar: “Acaba bilmediğimiz bir mânâ mı vardır bu cevapta?” Nihayet kalkar, Yahyâ Efendi’nin Beşiktaş’taki dergâhına gelir. Sitem dolu sorusunu tekrar sorar:

“Ağabey ne olur mektubuma cevap ver. Bizi geçiştirme, soruyu ciddiye al!”

“Sultânım sizin sorunuzu ciddiye almamak kâbil mi? Ben sorunuzun üzerine iyice düşündüm ve kanaatimi de açıkça arz ettim.”

“İyi ama bu cevaptan bir şey anlamadım. Sadece “neme lâzım be Sultânım!” demişsiniz. Sanki “beni böyle işlere karıştırma” der gibi bir anlam çıkarıyorum.”

“Sultânım! Bir devlette zulüm yayılsa, haksızlık şâyi olsa, işitenler de “neme lâzım” deyip uzaklaşsalar, sonra koyunları kurtlar değil de çobanlar yese, bilenler bunu söylemeyip sussa. Fakirlerin, muhtaçların, yoksulların, kimsesizlerin, feryâdı göklere çıksa da bunu da taşlardan başkası işitmese, işte o zaman devletin sonu görünür. Böyle durumlardan sonra devletin hazinesi boşalır, halkın itimâd ve hürmeti sarsılır. Asayişe itaat hissi gider, halkta hürmet duygusu yok olur. Çöküş ve izmihlâl de böylece mukadder hâle gelir...”

Bunları dinlerken ağlamaya başlayan koca sultan, söyleneni başını sallayarak tasdîk eder, sonra da kendisini böyle ikaz eden bir âlime memleketinin sahip olduğu için Allah’a şükreder.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

kuzeyinoglu

Administrator
<b>Administrator</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 09 Kasım 2008, Pazar 16:51:15    Mesaj Konusu: Re: "neme lazım..? Alıntıyla Cevap Ver

arelsahin hoşgeldiniz..

arelsahin demiş ki:
klasik forumlardan yorulduğum için şöyle bana hitab edebilecek,muhabbet ve sohbetleri keyifli seviyeli herkesin,birbirine saygı göstereceği yorumların düşündürüçü ve mesaj içerikli olduğunu düşündüğüm bir form ararken internette birde baktım oymalı tepe dikkatimi çekti hemen üye oldum inşallah hoş muhabbet ederiz.

Bu ilk mesajınızda da belirttiğiniz gibi "düşündürücü ve mesaj içeren" bu paylaşımınız için çok teşekkürler.. Lakin "klasik forumlardan sıkıldım" diyen birisi olarak öyle zannediyorum ki forum kullanmayı ve forum kurallarını bilen bir internet kullanıcısısınız. O yüzden sizden ve tüm kullanılarımızdan beklentimiz konuları uygun bölümlerde payaşıma sunmanızdır.. Bu bölüm "Yemek Tarifleri" bölümü olduğu için konu daha sonra uygun bölüme taşınacaktır.

Tekrar hoşgeldiniz ve tekrar teşekkürler.. kırmızı gül

"Şiddete Meyyalim Vallahi Dertten"
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 09 Kasım 2008, Pazar 23:37:46    Mesaj Konusu: Re: "neme lazım..? Alıntıyla Cevap Ver

bende yanlış yere yanlış forum yazdığım için acemilik dönemimde fırça yemiştim kahkaha hatta git önce kuralları oku sona yazmaya başla bile der gibi oldular..acemiliktir olur böyle şeyler burayıda yemek tarifi yazmak için değil tabi acemi üyeye destek olmak için yazdım
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 01 Ocak 2009, Perşembe 18:10:11    Mesaj Konusu: Re: "neme lazım..? Alıntıyla Cevap Ver

Demek ki aynı hatayı ben yapmamışım bir tek,tecrübeli olduklarını söyleyen arkadaşlar bile yanlış yere yazabiliyorlar neme lazım hangi yörenin yemeği diye merak etmiştim,ama buldum..TÜRKLERE HAS.MİLLİ BİR YEMEK ,GELENEKSEL

<div> __________ EDEP ile gelen LÜTUF ile gider __________</div><br>
Başa dön

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 01 Ocak 2009, Perşembe 18:51:22    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.

<div> __________ EDEP ile gelen LÜTUF ile gider __________</div><br>
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 01 Ocak 2009, Perşembe 19:14:55    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

kahkaha alkış hey gidi güççük emrah..ne acılar çekti saymakla bitmez

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 02 Ocak 2009, Cuma 19:57:26    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

kahkaha emrahım sen ağlama dayanamayız (: kahkaha

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Hikaye - Fıkra ve Komik Olaylar Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^