Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Sonbahar Depresyonu
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Sonbahar Depresyonu

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 29 Ekim 2008, Çarşamba 03:21:05    Mesaj Konusu: Sonbahar Depresyonu Alıntıyla Cevap Ver

SONBAHAR DEPRESYONU

Sıcak yaz günleri geride kalırken ardından gelen yoğun iş temposu, okul, havanın serinlemesi, günlerin kısalması, güneş ışınlarının azalması gibi durumlar kişilerde birtakım ruhsal sorunlar yaratabiliyor.
Sabah uyanmakta güçlük, yataktan kalkmak istememe, kendini gün içinde yorgun ve bitkin hissetme, enerjide azalma, çalışmak istememe, karamsarlık, hüzün, çabuk sinirlenme gibi belirtiler “sonbahar depresyonuna” girmiş olabileceğinizi gösterebilir. Böyle bir durumda çoğu zaman 10- 12 saat uyunduğu halde kişiler bedenin zinde olmadığından, yeterince dinlenememekten yakınırlar.

Uzman doktorlar, güneş ışığından yoksun kalmanın vücudun biyolojik saatini bozduğunu ve insanların yaşamdan zevk almaz hale geldiğini, bu belirtilerle ortaya çıkan ‘sonbahar depresyonu ’nun da çözümsüz olmadığını belirtiyor. Puslu, kararsız ve kapalı gökyüzünün etkisiyle mevsimsel olarak oluşan sonbahar depresyonunun diğer mevsimlere göre yüzde 60 arttığını vurgulayan doktorlar, birçok kişinin kapısını çalan bu depresyona karşı en iyi ilacın gün ışığı ve güzel bir hava olduğunu belirterek ışıklı ortamlarda bulunmak ve güneşli, açık havalardan yararlanıp yürüyüş yapmak gerektiğini de ifade ediyor. Özellikle, kuruyemiş gibi enerji veren gıdaların tüketilmesi depresyon tehlikesini düşürüyor.
Eğer depresyon ilerlemiş durumdaysa ve kişi kendini daha kötü hissediyorsa, hemen bir yardım almalıdır. Aksi taktirde düzelmesi oldukça zor olan sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Havaların soğumasıyla vücutta bazı metabolik değişiklikler de başlıyor. Günlük enerji, vitamin ve mineral gereksinimimizde artış oluyor. Vücut, C vitamini takviyesine ihtiyaç duyuyor. Yeşil sebzeler, turunçgiller, domates, patates ve kuşburnu bol bol C vitamini içerdikleri için, bunları tüketerek vücudunuzu kuvvetlendirebilirsiniz.”

DEPRESYONDA MISINIZ?

En az iki hafta boyunca aşağıdaki yakınmalardan beşi depresyonu işaret ediyor:

1-Kendini üzgün ve boş hissetme, nedensiz ağlama isteği
2- İlginin azalması ve zevk alamama.
3- Nedensiz kilo alma veya kaybetme, iştah kaybı
4- Uykusuzluk veya aşırı uyuma,
5- Yersiz aşırı hareketlilik veya uyuşukluk
6- Sürekli, nedensiz yorgunluk, enerji kaybı,
7- Değersizlik ve suçluluk duygusu.
8- Düşünme, konsantre olma yetisinin azalması.
9- Ölüm ve intihar düşünceleri

Keyfiniz Kaçmasın! Küçük değişiklikler sayesinde bu sonbahar/kış depresyonunun önüne geçebilirsiniz ;

“Evinizde perdeleri açın. Böylece içeriye mümkün olduğunca gün ışığının girmesini sağlayabiliriz. Renkli kıyafetler giyin, turuncu, açık yeşil, sarı gibi renkler hem içinizi ısıtır, hem de neşelenmenizi sağlar. Hareketli müzik dinleyin, sabahları uyandığınızda hemen radyonuzu açın. Hareketli şarkılar çalan bir istasyonu seçin ve müziklere eşlik ederek güne hazırlanın. Masanıza renk katın, işyerindeki masanızda koyu renk ne varsa kaldırın. Masanızı renkli eşyalarla süslemeye özen gösterin. Hatta kullandığınız kalemlerin ve defterinizin bile renkli olmasına dikkat edin. Yeteneklerinizi keşfedin, örgü örmek, takı tasarlamak, mum ya da seramik yapmak, ilgi alanlarınız doğrultusunda kendinize bir hobi edinebilir ve canınızın sıkkın olduğu zamanlarda kafanızı dağıtabilirsiniz. Abur cubur partisi yapın. Evinizi baştan yaratın.”

Sağlıklı günler dilerim kırmızı gül

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 29 Ekim 2008, Çarşamba 12:38:27    Mesaj Konusu: Re: Sonbahar Depresyonu Alıntıyla Cevap Ver

emeğine sağlık

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

sair_alpaslan

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: Bayrampaşa/İstanbul/yıldırım mah

MesajTarih: 29 Ekim 2008, Çarşamba 14:28:52    Mesaj Konusu: Re: Sonbahar Depresyonu Alıntıyla Cevap Ver

NO PANİC NEO DEPRESYON.YAZDAN DAHA IYIYIM TEŞEKKÜRLER NESLİ...

<div>KELİMELERİN GÜCÜNE İNANMIYORSAN İNSANLARIN GÜCÜNÜ ASLA TAHMİT EDEMEZSİN...</div>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

antivirus61

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 29 Ekim 2008, Çarşamba 14:37:42    Mesaj Konusu: Re: Sonbahar Depresyonu Alıntıyla Cevap Ver

Vallaha şu yaşıma geldim depresyon diye bir şey yaşamadım. Allah yaşatmasın yaşayanlara da acil yardımlar nasip eylesin.

<div><strong><u><em>"Beni İsterseniz Dövün, Ama Bırakın İstediğim Kadar Güleyim"</em></u></strong></div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 29 Ekim 2008, Çarşamba 19:09:34    Mesaj Konusu: Re: Sonbahar Depresyonu Alıntıyla Cevap Ver

Col guzel bir paylasim nesli cok cok tesekkurler cok faydali bilgiler paylasiyorsun. insanlara faydali olan her sey cok guzeldir. guzel paylasimlarin icin tesekkurler. Sonbaharda her zaman gu garip hisler bende olur bunun nedeninide ogrenmis olduk. Biliyordum ama depresyona kadar varacagini bilmiyordum. Bu hislerin bazilarini bende her sonbaharda hissederim.

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 29 Ekim 2008, Çarşamba 19:59:07    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben teşekkür ederim, ilgilendiğiniz için... kırmızı gül
Ne demişler ; "Bilgi paylaşıldıkça çoğalır"

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön

musti_show

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: istanbul(sessiz şehir)

MesajTarih: 30 Ekim 2008, Perşembe 17:09:20    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

AKŞAMA Bİ DUSUNEYIM BAKAYIM BENDE HANGILERİ BAŞGÖSTERİYOR kahkaha

<div>OYUN BİTİNCE ŞAH'DA PİYON'DA AYNI KUTUYA KOYULUR!!!!</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 31 Ekim 2008, Cuma 03:46:18    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

DEPRESYON DİYE BİRŞEY YOKTUR Bİ YAPRAK AÇIMI VARDIR BİRDE YAPRAK TÖKÜMÜ.BELDEMİZDE O ZAMAN ARALIĞINDA HERKES ÇOK SİNİRLİDİR YANİ FINDIK YAPRAKLARI AÇILMAYA BAŞLAYIP İYİCENE OLGUNLAŞINCAYA VE YAPRAKLAR SARARIP DALDA TEK BİR YAPRAK KALMAKSIZIN DÖKÜLÜNCEYE KADAR..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

likapa

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: istanbul

MesajTarih: 31 Ekim 2008, Cuma 12:06:44    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

iştahım yok bu aralar depresyondamıyım acep

Beni 'Bir ALLAHIM BiLsin" Birde DostLarim " Gerisi İLerLeSin...
Başa dön

musti_show

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: istanbul(sessiz şehir)

MesajTarih: 31 Ekim 2008, Cuma 15:08:12    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

allahtan ıstahın yok lıkapa:)))demeki ancak depresyondan kurtuldun kahkaha

<div>OYUN BİTİNCE ŞAH'DA PİYON'DA AYNI KUTUYA KOYULUR!!!!</div><br>
Başa dön

likapa

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: istanbul

MesajTarih: 31 Ekim 2008, Cuma 18:21:20    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

ayyyy musti dolanma ayağımın altında...depresyona sokan maddelerde senin adın niye yok..başlıbaşına depresyon sebebisin kahkaha

Beni 'Bir ALLAHIM BiLsin" Birde DostLarim " Gerisi İLerLeSin...
Başa dön

RePsA

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: BİLMİYOM

MesajTarih: 08 Ocak 2009, Perşembe 18:06:48    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

EMEGİNE SAGLIK
Başa dön

Bir_Beyaz_Mendil

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: samsun

MesajTarih: 08 Ocak 2009, Perşembe 20:26:48    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

deprasyon değildi endişelerim oluyo her sonbahar gelişinde.annemden dolayı. (astım hastası olduğu için bahar aylarında fenalaşıyo) teşekkürler nesli paylaşım için. kırmızı gül

Gün biter gülüşün kalır bende...---->^^KaRaYeL^^
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^