Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - düğün nerde?tabiki salonda :=(
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

düğün nerde?tabiki salonda :=(
Sayfa 1, 2  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Geleneklerimiz... Göreneklerimiz... Geleneklerimiz... Göreneklerimiz...
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 19 Aralık 2008, Cuma 10:42:10    Mesaj Konusu: düğün nerde?tabiki salonda :=( Alıntıyla Cevap Ver

yakın bir zamana kadarda düğünler evlerde mahalle aralarında olurdu ama gösterişin simgesi olarak artık salonlarda yapılmaya başladı.üzgün..bu bahsettiğim yomraderesi yukarısı için..tabi gelişmiş yerlerde ilçe ve şehirlerde çok zamandır salon düğünleri oluyordu.
gelenek ve göreneklerimizi yaşattığımız tek yer olan köy düğünlerini salonlara taşımakla,ananelerimizinde unutulmasına sebep olmuyormu?ben sonradan karadeniz örf ve adetlerini tatmış biri olarak bu durumu çok yadırgıyorum ama tabiki herkesin yine kendi bileceği iş...
saygılar....

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

stratejik

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 19 Aralık 2008, Cuma 11:38:28    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

seni anlamak gercekten zor zafersoy,çok şiddetle savunduğun sistemin,bizi ne hale getirdiğini şikayet ederek anlatman,tuhaf doğrusu ya çok safsın yada yaşadığın onca haksızlığa rağmen hiç tecrübe edinememişsin,emekli ismini sana layık görmeleri bu yüzden olsa gerek

saygılar

<div>eğride tok,doğruda aç görmedim...<br>                                AREL ŞAHİN<br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 19 Aralık 2008, Cuma 12:49:00    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Büyük yerleşim yerlerinde sokaklarda veya mahallelerde düğün yapılmasını yersiz buluyorum ve istesekte yapılamaz diye düşünüyorum..Olası bir yangında itfaiye giremez veya bir hasta olsa ambulans geçemez..Gürültü kirliliği de cabası..biz eğlenirken çevreyi rahatsız etmeye hakkımız yok...
Köylere gelince insanlar artık hayat şartlarından ve geçim zorluğundan o kadar bunaldıki kestirmeden olayı bitirmek istiyorlar..Eskiden anlayış,paylaşım vardı..şimdi nerdeeee...Eski şenlik ve birlik havasının günümüde hakim olmaması köyler de de düğünü solona taşıdı diye düşünüyorum...
SAYGILAR...

<div> __________ EDEP ile gelen LÜTUF ile gider __________</div><br>
Başa dön

ayandira

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: kocaeli

MesajTarih: 19 Aralık 2008, Cuma 13:42:48    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Zafer bey'in demeye çalıştığı gelenek ve ananelerimize bağlı kalalım, yalnız düğünlerin salonda veya meydanda yapılmasının geleneklerle ne alakası var anlamadım!

<div>inşaALLAH derse yaradılan,inşa eder yaradan.</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 19 Aralık 2008, Cuma 15:04:33    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

adı üstünde emek 'li birşeylere emek sarfetmiş anlamına geliyor..sayın flowers bir yerlerden başlayıp karşıt görüş yazacam diye kendinin bile inanmadığın şeyleri yazma bence.o yazdıklarını bir eğitimci olarak bilerek ve isteyerek yazdığına inanamıyorum. .ne anlatmaya çalıştığımı gayet iyi anlamış ama sizin tabirinizle maksat bağcıyı dövmek olduğu için çokta birbiriyle örtüşmeyen kelimeler sarfetmişsiniz.bende anket yerine yazsaydım belkide daha anlaşılır olurdu? soru 1-geleneklerimizin yaşatılmaya çalışıldığı düğün haricinde başka bir etkinlik varmı.. soru-2 bütün düğün salonları düzenlenirken ambulans ve itfayenin girebileceği yerleremi kuruluyor(yeni belediye kanunlarına göre okul ve camiden 100 metre uzakta olması şartı var) ..soru-3 salon düğünümü daha pahalı yoksa ev düğünümü.. soru-4 yomra deresinin coğrafi koordinatlarını yazarmısınız..soru -5 en son ne zaman geleneklerle ilgili bir çaba sarfettiniz.
başarılar her soru birkaç puanlıdır.
yorumlarınız için teşekkürler

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 19 Aralık 2008, Cuma 15:50:59    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Öncelikle SLM diyeyim..inanmadığım yada savunmadığım asla şeyi bagcı.2yı dövmek istesem de yazmam..onda bir anlaşalım.. CVP-1..Bayramlar.akraba ziyaretleri..kız isteme..ramazan eglenceleri..diş hediği yapmam..kırk uçurma..tuzlu kahve..(damat adayına) .yani saymaya kalksam sayfa yetmez..
CVP-2..Salon olan yer bilinir ve yolu yoksada ona göre tedbir alınır..ama düğün hangi mahellede ve sokakta karşımıza çıkar bilinmez..
CVP 3...Kesinlikle ev düğünü..ama anti parantez açayım..3 gün 3 gece yapılan bildiğimiz köy düğününden söz ediyorum..kesilecek 1 koyunun ücretine salonu kiralarsınız..
CVP 4..Bilmiyorum..netten araştırır yazardım ama hoş olmazdı..
CVP 5..Elimden geldiğince yer ve zaman müsait oldukça gereken çabayı sarfederim...
NOT:Puan almak için yazmadım..Sınavda değiliz... Saygılar..

Başa dön

ayandira

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: kocaeli

MesajTarih: 19 Aralık 2008, Cuma 15:51:36    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

4. SORUYA BEN CEVAP VEREYİM:YOMRA DERESİNİN COĞRAFİ KOORDİNATLARI ENLEM:40 DERECE 55.8'-E BOYLAM 39 DERECE 52.2' YALNIZ BUNLARLA SADECE YOMRA DERESİNİN DÜNYA ÜZERİNDE NEREDE BULUNDUĞUNU BULABİLİRSİNİZ .ARAZİ YAPISI İÇİN İZOHİPS DEĞERLERİNE BAKMANIZ GEREKMEKTEDİR. SONUÇ OLARAK YOMRA DERESİNİN ARAZİ YAPISI SARP VE DİK OLDUĞUNDAN DOLAYI DÜĞÜN YAPMAK İÇİN DÜZ ARAZİ BULUMAMAKTADIR BU SEBEPLEDİRKİ DÜĞÜNLERİN DÜĞÜN SALONLARINDA YAPILMASI DAHA UYGUN OLACAĞI KANISINDAYIM TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIM

<div>inşaALLAH derse yaradılan,inşa eder yaradan.</div><br>
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 19 Aralık 2008, Cuma 16:48:02    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

ayandira teşekkürler verdiğin yararli bilgiler için..sayin flovers sizede 10 üzerinden 4 verdim hem dördüncü soruyu bilemediniz hemde virgül hataları olmuş..
işin esprisi bir yana bu tür olaylara duyarli olmak gerekir ananeler güzel anılar olarak kalacak..yaşayalım yaşatalım konunun ana fikride oydu zaten düğün sadece konu için bir araç..kimin ne şekilde nerde evleneceği tabiki beni ve kimseyi ilgilendirmez
saygilar

Başa dön

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 19 Aralık 2008, Cuma 22:00:48    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

İyiki öğrencilik yıllarımda hocam değildiniz..5 soru 100 puan eder..1 yanlış oldu 80..20 imla hataları kalır 60..nerde benim 20 puanım..40 vermişssiniz..İtiraz hakkımı kullanıyorum Not:İmla hatalarını görüp puan verecek kadar eğitimliyseniz önce kendinizden başlasanız hocam:)...SAYGI BİZDEN...

Başa dön

Bence

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 20 Aralık 2008, Cumartesi 12:09:47    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Nihayet forum oluşmaya basladı.
Yoksa genelde hazır söylenmişleri aktarmak forum olamazdı.

Konu güzel,tartisma da güzel.
Ama nedense yarı şaka da olsa konunun özünü bir kenara
bırakıp başka şeyleri ön plana çıkarma yanlışı hepimizde var.

Konu düğünler ve geleneklerimiz ise, odak noktasının bu olması gerekmez mi?

Düğünlerin salonda yapılmasına gelince; hani çok moda bir söz
var ya günümüzü anlatan "değişmeyen tek şey değişim" dir diye.

Bence bu söz herşeyi anlatıyor.

Ama bizim toplum olarak kötü bir huyumuz var.
Birini alırken diğerini yok ediyoruz. Halbuki ikisi bir arada korunabilir.
Ayandira'nin tabiri ile düz yer bulunmayan Yomra deresinde
yaşatılan gelenekler,düğün salonlarinda neden yaşatılamasın?

Yakın zamanda, Düzce'de, çok sevdiğim bir arkadaşımın oğlunun düğününe katıldım.
Kendisi çerkezdir. Bildiğiniz gibi Çerkezler'in gelenekleri çok katıdır.

Modern düğünlerle geleneklerini okadar güzel bağdaştırmışlardı ki doğrusu çok keyif aldım.

Bütün gelenekler bu şekilde yaşatılabilir Bence..

...............
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 20 Aralık 2008, Cumartesi 13:16:48    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

öncelikle sayın hocam ben imla hatalarını yapıyorumki siz aynı hataları görüp yapmayasınız diye .ayrıca benim aritmetiğim çok kötüdür dört basamaklı bir işlemi hesap makinesiyle bile yanlış yaparım.ancak yanlışı görüp itiraz hakkınızı kullandığınızdan dolayı tekrar bi inceleme ve hesaplama yaptım ve puanınızı 40'dan 70 e çıkarıyorum. ama harita bilgim iyidir yomra deresinde düz yer bayağı var oymalıda karakolun çevresi sona yeni yapılan top sahası sona bir çok evin bahçesi gibi. maksat birlik beraberlik ise her kaban düz gelir insanlara.sayın ''bence'' konu tartışmaya değecek bir konu ancak tartışmayı açan kişinin etnik yapısında bir pürüz olduğu için (ben) fazla adam toplayamadık.yenileşme ile gelenek ve görenekler tabiki iç içe olabilir ama bizim insanımız herşeyi basitleştirme,bayağı ve sadeleştirmeye daha çok meyilli olduğu çin bunu layıkıyla yapamıyoruz.bizim insanımız derken hepimiz aynı hataları yapıyoruz bende dahil ama her zaman başkasının o hatayı yapmamasını isteyip karşımızdakini eleştiriyoruz.örf adetleri türkiye kadar geniş bir mozaik'e dağılmış başka bir ülke yoktur heralde'ki eğer 23 nisan bayramlarında trt nin çocuk şenliklerini takip ediyorsanız oradanda anlaşılır.bir iskoçyanın bir ingilterenin veya yunanistanın halk oyunu bir tanedir gelen misafirler onun sergiler giderler ama türkiyenin her bölgenin hatta her ilin neredeyse farklı halk oyunu vardır.buda çeşitlilikle beraber renkli bir coğrafyada yaşadığımızın kanıtıdır.ancak bunlar acaba bizim kendi özümüzmüdür o tartışılır.konuya ilginizden dolayı hepinize teşekkür ederim
saygılar..

Başa dön

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 01 Ocak 2009, Perşembe 13:34:26    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

TSKLER .puanlar için:)))))

Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 01 Ocak 2009, Perşembe 13:42:25    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

hocam eskiden ne atışırdık kahkaha

Başa dön

RePsA

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: BİLMİYOM

MesajTarih: 07 Ocak 2009, Çarşamba 17:04:46    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

güzel atışma olmuş :
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 09 Mart 2009, Pazartesi 15:04:33    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

flowers nerdesin geleneklerine gelde sahip çık

Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Geleneklerimiz... Göreneklerimiz... Tüm saatler GMT + 3 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^