Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - HİÇ TELEFONUMUZ OLMADIKİ
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

HİÇ TELEFONUMUZ OLMADIKİ

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Hikaye - Fıkra ve Komik Olaylar Hikaye - Fıkra ve Komik Olaylar
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 21 Şubat 2012, Salı 09:46:46    Mesaj Konusu: HİÇ TELEFONUMUZ OLMADIKİ Alıntıyla Cevap Ver

HİÇ TELEFONUMUZ OLMADIKİ

Ali bey Denizlide yaşıyordu. Bir havlu atölyesi vardı. Atölyesinde her çeşit havlu üretiyor, yurt içi ve yurdışına satışlar yapıyordu. Durumu gayet iyi idi. Şükrediyor işleriyle meşgul oluyordu. Fazla sosyal hayatı yoktu. İşinden evine evinden işine giderdi. Allah ona hiç zorluk çektirmemişti. İşleriyle iyi ilgilenir kimsenin işine karışmazdı. İşinden arta kalan zamanını ailesine ayırır, çok fazla gezip dolaşmazdı.

Ali bey bir akşam yine yorgun argın eve geldi. Haberleri izledi. Daha sonrada bıraz gazete okuyup yatmaya gitti. Gece saat 12 sıralarıydı. Tam uyuyacaktiki, komşu dairede sanki birisi çivi çakar gibi duvara vurmaya başladı. Ali bey bıraz sabretti. Fakat bu ses gitgide artıyor hiç durmuyordu. Hanımı;
-Sabret dedi durur bırazdan.
Ama komşu duvara bişe ile vurmaya devam ediyordu. Ali bey iyice rahatsız oldu. Kızarak yatakdan kalktı üzerini giyindi. Hırsli bir şekilde komşu dairenin kapısının zilini çalmaya başladı. Uzun uzun çalmasına rağmen kapı açılmadı. Tam dönüyorduki kapı açıldı. Daha kim ilduguna bakmadan, ali bey söylenmeye başladı.
- Siz ne biçim ınsansınız. Gecenin bu saatinde duvara çivi çakılırmı yada çekiçle vurulurmu. Ben sabah erken işe gideceğim. Sizde hiç saygı yokmu. Diye sayarken baktıki kapıyı açan tekerlekli sandalyede genç bir bayan.
-Amca bir dakka beni dinle dedi.
Ali bey üzülmüştü. Çıkışmadan görseydi daha sakin olabilirdi.
Genç kız sözüne devam etti.
-Annem dururken düstü kalkamıyor. Ben bişe yapamıyorum. Sadece sizden yardım iştemek için duvara vurabildim. Kusura bakmayın. Ama annem hala yerde yatıyor. Ben ise hiç bişe yapamıyorum.
Ali bey
- Kızım neden 112 yi yada 155 polis imdat’ı aramadın ki. Cevap aynen şöyleydi.
-Amca bizim hiç telefonumuz olmadıki.
Bu laf Ali beyi yıkmıştı. Hemen 112 yi aradı. Hanımını çağırdı ve eve girdiler. Yerde yatan bayanı kaldırıp oturtdurdular. Kendindeydi fakat kalkamıyordu. Ambulans geldi acile kaldırdılar. Şekeri yükselmiş. Bir saat sonra eve geldiler. Her şey iyiydi. Ama Ali beyi bir düşünce almıştı.
Ne iş yaptığını sordu bayana.
Hatice kadın
-Beyim yıllar önce bir trafık kazasında öldü.Kızım sakat kaldı. Ben bir başima kaldım. Geçinebilmek için Bir kaç evin temizliğini yapıyorum. Anca kiraya ve elektirik suya yetirebiliyorum. O yüzden bizim hiç telefonumuz olmadı. Kusura bakmayın sizi rahatsız ettik. Çok sag olun. Sizde olmasanız. Ben ne olacaktım. Kızım bişe yapamıyor. Çünkü yürüyemiyor’’ dedi

Ali beyler konuşup ayrıldılar. Eve gelince Ali bey Hanımına;
- Şu halimize bak. Komşumuzun kim olduğunu ne halde oldğunubile bilmiyoruz. Onlar acili arayacak bir telefona sahıp deyilken biz yatıp mışıl mışıl uyuyoruz. Yazıklar olsun bize’’dedi
Hanımıda ona çok hak verdi. Sonraki gün ali bey bir telefon aldı. yüz kontur yükledi. Getirip sandalyedeki kıza verdi.
-Bu senin her ay yüz kontur ben alacam ve sen gerektiği gibi kullanacaksın. Biterse bana diyeceksin. Telefonum içinde kayıtlı’’dedi.
Sandalyedeki kız ama Ali amca dediysede. Ali bey alini kaldırdı ses çıkarma dercesine ve ekledi
-Anne ne söyle işten gelince bize ugrasın diyede tembih etti.
Hatice kadın işten gelince kızından bunları duydu çok mutlu oldu. Kalktı Ali beylere gitti. Ali bey;
-Çalıştığın yerlerle konuş işini biter oralardan ve en kısa zamanda benim atölyemde benim yanımda işe başlıyacaksın. Sana güzel maaş verecem. Bundan sonra sıkıntın olmayacak inşaallah’’ dedi

ilerleyen günlerde hatice kadın Ali beyin yanında işe başladı. Sıgortası vardı maaşı güzeldi. Hastane masraflarıda artık sıgortadan dı. Çok çok mutluydu. Ali beye teşekkürler yağdırıyordu. Ali beyse
- Asıl ben sizlere teşekkür ederim. Ben sizden sonra çevreme komşularıma bakmayı öğrendim. Şımdi artık bütün komşularımı tanımaya çalışıyorum. Bana çok büyük bir ders oldu dedi.

O günden sonra Ali bey bütün apartmandaki komşularını tanımaya özen gösterdi. Sonraki hayatı ise hem işinde hem de evinde daha güzel geçmeye başladı. Mutlulugu arttı. Mutlu etiklerini görünce dahada mutlu oldu. O günkü cümleyi ise hiç unutmadı.
‘’amca bizim hiç telefonumuz olmadıki’’

Halil Aktas 20 Subat 2012

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

_Nesil_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: 23 Nisan 2012, Pazartesi 02:23:59    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' demiş gönüllerimizin sultanı sevgili peygamberimiz. İşte yukarıdaki hikayenin özünde de bu var. Yakınındakiler zorluk çekerken buna duyarsız kalarak nasıl mutlu olur ki insan? Etrafında olup bitenlerin farkında olmak, cömert, duyarlı, yardımsever... olmak gerek. Bunlar iç huzuru sağlayan insan olmanın gerektirdiği özellikler. Bu konuda herkes kendini hesaba çekip üstüne düşen vazifeyi yapsa günümüzdeki birçok sosyal sorun çözülür, sınıf ayrımları azalır...Daha genel bir tabirle, toplumsal huzur, mutluluk sağlanır.
Hikayenin işaret ettiği bir şey daha var. O da Olayı anlamadan, bilmeden öfkeyle hareket etmenin, bir nevi önyargılı olmanın yanlışlığı. Keşke dememek için önce bir düşün, sor, anla!

Bunlar hatırlanması, hatırlatılması gereken günümüzün önemli toplumsal yara örnekleri. Paylaşım için teşekkürler Halil abi. kırmızı gül

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

vural61

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: TRABZON-istanbul

MesajTarih: 21 Ekim 2012, Pazar 12:36:19    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Hepsi birbirinden güzel paylaşımların insanın kalbine işliyor yüreğine sağlık Halil abi ellerine sağlık

.....DİL SUSSA DA KALBİN YÜZ DİLİ VARDIR.....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Hikaye - Fıkra ve Komik Olaylar Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^