Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Züleyha...KUYU...Zindan...!
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Züleyha...KUYU...Zindan...!

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Romantizm Forumu Romantizm Forumu
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

Askin-Elif-Hali

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: izmir_

MesajTarih: 01 Ocak 2010, Cuma 15:13:09    Mesaj Konusu: Züleyha...KUYU...Zindan...! Alıntıyla Cevap Ver

Gittikçe kırılıyor…baktığım aynalar
Kendine batan gül gibi…
Oluyor sanki insanlar
Ne beriki…ne öteki…
Benim aradığım sende ki ALLAH’ım!
Dokunmuyor kalbime;
Yalancı suretlerde seni
Göstermeyen esmalar
YUSUFleyin bir AŞK düşür kalbime ALLAH’ım.!
Önce söz olsun dilim tutulsun
Kifayet bulmasın ettiğim sözler
Yazdığım şiirler…
Kalbimi alıp sana her gelişimde
ADI dilimde DUA olsun
Ve ADInı her anışımda hep sen gel aklıma…
Varmak istiyorum Ey Sevgili,
Onunla varlığın tadına
Onunla yorulmak…onda dinlenmek istiyorum…
Yolumu özgeye özgecana cıkarmasın
Kifayetsiz dualarla huzuruna geleyim
Ne kelam edeyim…ne sedam duyulsun…
Kanayan yaralarıma Züleyham merhem olsun
Sevmenin esrarını bildir bana Ey Sevgili…
Farkedeyim ve en cok neyi sevdiğimi
Ve onda bileyim sevginin mahiyetini
Bahtım onu sevmekle…onunla yürümekle anlam bulsun…
YUSUFleyin aşkın kanatlarıyla sana pervaz edeyim
Yolumda zindan…!
Yolumda kuyu…!
Yolumda bezirganlar…!
YUSUF’un alnına yazılan yazgıdan bu alna da yaz ne olur…!
Kararsız diyarların fakir müsterisi eyleme sadık bedeni
Sınanmış sevdalarda büyüt Züleyha ile avut bu beni…!
Satın alamayacağım zenginlikleri serp yüreğime…
Razıyım yeter ki azad etme aşktan…
Her şeyin kalpte başladığı ve kalpte bittiği mevsimler ver
Her kuyu gibi Züleyha da değilmi ki…derin bir kuyu…!
Aşkın kanatlarından bana da ver
Aşkımın kalbime düştüğü yere onunla yükseleyim
Geçsede baharlar bir bir içimden
Ben baharlardan geçerken bileyim Züleyha’yı…
YUSUF bir köle…ZÜLEYHA efendi…!
Aşk düşünce yüreğe…
Köle ne güzel efendi…Efendi ne ala köle olur…
YUSUFleyin aşka tutulana üç işaret…
ZÜLEYHA…KUYU…ZİNDAN…!
Tutsaklığın pazarına düşmüşsem eğer…
Zincirim aşktan nereye varsam atamam kalbimden…
Kalbimde olana değil…!Kalbim olana ulaştır beni…!
YUSUFleyin olsun ne olur ALLAH’ım zaman!
Başka ihsan istemem…

…Âşık olmak hoştur amma, sadık olmak başkadır başka…
ŞAH BİLE SEVGİYE KÖLEDİR…! Hz.Mevlana (k.s)
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

_Nesil_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: 04 Ocak 2010, Pazartesi 08:32:56    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Yusufleyin AŞK - Tarık CAN

Teşekkürler Askin-Elif-Hali kırmızı gül

* * *

“Sen onlara bu kıssayı anlat, belki üzerinde düşünürler.” (A’raf, 176)

Önce söz vardı, hayat sonradan geldi.
Önce çile vardı ihsan arkadan geldi.
Önce iştiyak, arkadan sebat geldi.
Sözün yaratılışı Züleyha’nın yaradılışından evveldi. Âdem, ki ona bütün isimler öğretildi. Yûsuf’un kaderi Züleyha’ya tecelli. Züleyha’nın kaderi Yûsuf’a tecelli. Kuyu. Zindan. Kuyu. Zindan. Önce çile arkadan ihsan. Züleyha vazgeçti mi maşukundan?

Mülk gibi söz de, ne senin ne benim.
Cümle gibi aşk da ne senin ne benim.
Söz de, aşk da, ne benim ne senin.
Bir yaz sabahına doğan ve su değdiğinde kokusunu salan kırmızı sardunya,ağustos göklerinde başımın üzerinden geçen bulut,mayıs gülü, ışıklı nisan yağmuru ne kadar ALLAH’ tansa, mülk gibi söz de ve aşk da O’ndan.

“Sen” tahtına yazıcı kimi oturtsan da, beşerî bir sevgili ya da cismanî bir aşk gibi görünen, hiçbir yol O’ndan özgeye çıkmıyor aslında, “gönül tahtına O’ndan özge sultan” olmuyor.
Değil mi ki her şey O’ndan, gidecek yer yok O’ndan başka. Gelinen yer yok O’ndan başka.

İnsan o ki, O’ndan başkasını sevemez sevginin mahiyeti icrabı, O’ndan başkasını bilemez bilginin mahiyeti icabı.
Işık ki tek kaynaktan dağılır, ışığı yakın olan aydınlık, uzakta kalan karanlıktır. Her şeyin O’ndan olması, ve ışığın tek kaynaktan dağılıyor olması O’ndan başkasının bilinme ve sevilme ihtimalini tümden yok eder.
Kimi zaman sevdiğimizin ne olduğunu bilmeden severiz. Ve insan henüz neyi sevdiğini bilmediği böyle zamanlarda O’ndan başkasını sevdiğini zannedebilir:
Bir çiçeği, bir kuşu, denizi, yağmuru, gökyüzünü, yazıyı, yazıyı yazanı, kalemi tutanı, bir yaratılmışı hasılı.

Söz gelimi Leylâ Mecnun’u, Şirin Ferhâd’ı, Züleyha Yûsuf’u sevdiğini zannedebilir.Oysa sevmek, en fazla, neyi sevdiğini fark etmek demektir ve seven biraz da neyi sevdiğini bilendir.
Çünkü ışığın kaynağı tektir ve kim aydınlığının kendinden menkul olduğunu iddia edebilir?
Her aşk O’na çıkar sonunda, O’ndan başkasını sevmek imkânsız gibidir.
Seven neyi sevdiğini bilse de bu böyledir, bilmese de bu böyledir.
Bu yüzden değil mi ki kendini kaybetmek gibi görünen aşk, aslında kendini bilmek. İstese de insan O’ndan özgeyi sevme şansı yok. Şans sözcüğü yok lügatlerde bundan böyle. O’ndan özgeyi sevme ihtimali yok. Ve neyi sevdiğini bilenle bilmeyen arasındaki fark sadece bilmenin bilincinden ibaret.
Küçük bir biliş farkı.
Mülk gibi aşk da ALLAH’tan.
Ruhun da O, kalbin de O, aklın da O.
Tenin de O, canın da O, cismin de O.
Ve aradan perdeleri kaldırarak O’nu bilmek olarak tanımlanan şey, bu seyr ü sefer, sadece O’nu bilmeyi bilmenin sancısından ibaret.

Sevginin yanılgısı yok. Yanlış olan neyi sevdiğini bilmemek ve yolu yanlış çizmek. Hangi kaynaktan geldiğini suyun, hangi dağın üstünden döküldüğünü aydınlığın, bilmemek. Bilmemek yanlış kılar sevgiyi.

Züleyha ki Yûsuf’u sevdi. İbtida, neyi ve kimi sevdiğini bilmedi. Sonra aşkın kaynağını bildi, Yûsuf’u değil, Yûsuf’ta tecellâ eden nuru sevdiğini fark etti. Yûsuf da, ki rüyasında güneş, ay ve on bir yıldız ona secde etmişti, bir kuyuya atılmış ve kendisine zindanda rüya yorumu verilmişti, önce aşkın kaynağını bildi sonra nurun Züleyha sûretinde tecellâ ettiğini fark etti. Biri sûretten nura yükselirken diğeri nurun sûrette tecellâ ettiğini idrak etti.
İşte bütün hikâye: Kim düştü kuyuya, Yûsuf mu, Yakub mu, Züleyha mı?
Zindan kimin kader, Yûsuf’un mu, Yakub’un mu, yoksa Züleyha’nın mı?
Yûsuf, Yakub ve Züleyha yok aslında. Hepsi bir, hepsi O bir, hepsi tek bir.

Söylenmemiş Mesnevi kalmadı yer yüzünde. Her Yûsuf u Züleyha, bir öncekinin hem aynı hem başkası. Bu nasıl mazmun diyor ya, kalbi dipsiz derinliklerde çoğalan Fuzuli, Farsça Divan’ının önsözünde, yani ki Mukaddime’sinde. Hiç kullanılmamış, diye kaldırıp atıyor ya bir imgeyi uykusuz kaldığı gecelerin sabaha değdiği yerde. Sonra aynı gecelerin aynı sabahlara değdiği yerde, bu kez, bu nasıl mazmun, diye yırtıyor ya kullanılmış olan bir başka mazmunu. Hem bilinen hem bilinmeyen, hem kullanılmış bir imge hem kullanılmamış bir imge; böyle olmalı ki sözün hükmü tam olsun. Eski zincire bağlanan bir halka, ama yeni, böyle olsun ki zincir kuvvetli olsun.

Her Yûsuf u Züleyha bir öncekinin hem aynı hem başkası. Bu da öyle. Ayna aynı, kitap farklı.

YÛSUF ile ZÜLEYHA
kalbin üzerinde titreyen hüzün

Nazan Bekiroğlu

Alıntı...

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Romantizm Forumu Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^