Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - SİGARAYI BIRAKTIM
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

SİGARAYI BIRAKTIM

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Serbest Kürsü... Kategori Dışı... Serbest Kürsü... Kategori Dışı...
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

selamtugba0854

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: istanbul artvinşavşat memleketim

MesajTarih: 19 Kasım 2009, Perşembe 22:42:04    Mesaj Konusu: SİGARAYI BIRAKTIM Alıntıyla Cevap Ver

neden bırakmalıyım?
Sigarayı neden bırakmalıyım?

Sigaranın içinde 4000’den fazla madde vardır ve bunların en az 43 tanesinin kansere sebep olduğu bilinmektedir. Sigara bugün önlenebilir ölüm sebeplerinde birinci sırayı almaktadır. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde ölümlerin %20’sinden sigara sorumludur. Sigara içenlerin % 45’i sigaradan kaynaklanan bir hastalıktan ölecektir. A.B.D.’de her yıl 400.000 kişi sigaraya bağlı sebeplerden ölmektedir. Sigara kullanımı sonucu görülen akciğer kanseri sıklığı kadınlarda meme kanseri sıklığını aşmıştır ve yılda 140.000 kadın sigaraya bağlı sağlık problemlerinden ölmektedir (A.B.D).

Sigara kullanımı kalp damarlarının tıkanması sonucu gelişen kalp krizine (enfarktüs) sebep olur. Bunu damarların iç yapısını bozarak, kolesterol taşıyan lipoproteinleri ve estrojen düzeylerini azaltarak ve kan şekerini yükselterek yapar. Kalp hastalığı ve felç sıklığı sigara içip doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda daha da yükselir.

Yılda 53.000 kişi sigara içenlerin yanında bulunduğundan ölür (A.B.D.). Özellikle küçük çocuklar yakınlarında sigara içilmesinden etkilenirler ve bu çocuklarda solunum yolu rahatsızlıkları daha sık görülür.

Sigara kullanımı adet düzensizliklerine sebep olur (premenstrüel sendrom dışında), kadınlık hormonlarından östrojeni azaltarak erken menopoza ve osteoporoza sebep olur. Kadının doğurganlığı azalır ve hamileyken düşük yapma riski artar.

Gebeliğinde sigara içen kadınların çocukları düşük kilo ile doğarlar, büyümeleri yavaştır ve okulda öğrenme güçlükleri yaşarlar.

Daha çok genç yaştaki kadınlarda görülen doğum yolu kanserleri (serviks) sigara kullananlarda daha sıktır.

Sigara kullanımının ciltte kırışıklıkların artmasına, tırnakların kolay kırılmasına sebep olduğu bilinmektedir.
Nikotin etkisini nasıl gösterir?

Nikotin beyindeki yaşamsal işlevleri düzenleyen (yemek, cinsellik vb.) merkezde dopamin artışına sebep olur. Sigara içildikten sonra duyulan haz ve doygunluk buradan gelir. Ayrıca nikotin beynin bir diğer bölgesindeki etkisiyle dikkat artışı ve uyanıklık durumunu sağlar. Bağımlılığa sebep olan eroin, kokain vb. diğer maddeler de bu merkezleri etkiler.
Sigara kişinin kendisini daha iyi hissetmesine, öfkesinin azalmasına ve konsantrasyonunun artmasına sebep olur. Sigara kullanan kişilerde görülen kilo kaybı bazen istenen bir etkidir.

Sigara ve içerdiği nikotin solunduktan sonra 10 saniye içinde beyine ulaştığı için arzu edilen etkileri hemen görülür. Sigara gün içinde belirli aralıklarla sürekli kullanılır ve kişinin yaşantısının bir çok anına girip benimsenmesine sebep olur. Çevrede sigaranın yaygın kullanılması ve kabul edilir olması kullanımın devamını kolaylaştırır. Ayrıca başkalarının sigara içerken gözlenmesi kişide sigara arama hissini arttırır. Yoksunluk belirtilerinden ve başaramamaktan korkma bırakmayı zorlaştırır
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 20 Kasım 2009, Cuma 10:42:26    Mesaj Konusu: Re: SİGARAYI BIRAKTIM Alıntıyla Cevap Ver

Nispeten geç başladığım (22 yaşlarında) ve yaklaşık 20 sene kadar içtiğim sigarayı, 11 Temmuz 2004 tarihinde bırakabilmeyi başarmış biri olarak, bu tarihi ikinci doğum günüm ilan etmiştim. Bu zamana kadar sayısız denemeler yapmış, her seferinde minik bir bahaneyle geri dönmüştüm. Bahanelerin hepsi de, o anki olumsuzluklardı, işteki terslikler, trafikte sıkışma, parasal krizler, TV'deki bir habere sinirlenme gibi... Sigarayı yakıp, şimdi çok anlamsız gelen dumanını içime çektiğimde, sanki tüm sorunlar ortadan kalkmışçasına, rahatlıyordum; ta ki, sigara bittikten dakikalar sonra bir daha, sonra bir daha, diyene kadar. Allah aşkına, evde temizlik yapıp, pislikleri halının altına süpürmekten ne farkı vardı ki, ya da devekuşunun tehlikeden sakınmak için başını kuma gömmesinden? Pislikler bir yere gitmiş değildi, aksine, halı altında daha da birikmiş, tam bir mikrop yuvası haline gelmişti. Ya dışarıdaki tehlike; başı kuma gömülmüş devekuşu herhalde ki daha kolay bir yem olacaktı.

Sigaranın yaptığı da tam olarak bu, sizi savunmasız, tehlikelere açık, bağışıklığınızı düşmüş hale getirmek. Üstüne üstlük, damarları sertleştirerek ve daraltarak, beyne ve yaşamsal organlara gerektiğinden az kan akmasını sağlamak. (Ciltteki mat esmer görüntünün nedeni de budur) Damarlar esnek yapılarını kaybettiği için de, tansiyon yükselmesi durumlarında çatlamalara ve sonucunda iç kanamalara sebebiyet verir. Erkeklerdeki olumsuz etkisi bayanlara nazaran çok daha fazladır.

Sadece kan akışı değildir sıkıntı yaratan, bir de tam yanmamış bir nesneden çıkan karbon monoksit, akciğerlerde kan ile taşınmaya ve vücudun her yerine yayılmaya başlar, oksijen gitmesi gereken organlara, bu zehirli gaz ulaşmaya başlar ve sersemletme ve zehirlenme etkisi gösterir. Uyuşukluğun büyük nedeni de bundan kaynaklanır. Lodos esintisi sırasında, insanların ölümüne neden olan gaz, tam olarak budur. Sigara içen bir bakıma, tam yanmamış kömür sobasının bacasınından sızan gazı soluyor gibidir.

Katranı unutmamak lazım, sigara dumanından her çekilen nefeste, akciğerlere zift transfer edilir ki, bir sigaranın ziftini temizlemek için akciğerin 1 ay boyunca aralıksız çalışması gerekir. Peki sigara içildiği sürece bu zift ne olacaktır? Akciğerlerde birikecek, nefes alma alanını sürekli daraltacaktır. En sonunda nefes alınamayacak duruma gelindiğinde ise, bazılarında enfeksiyonlara, bazılarında amfizem'e ( akciğerdeki keseciklerin iyice çoğalması), bazı kişilerde kansere yol açabilecektir. Sonucunda ölüm maalesef çok acılı ve boğularak olmaktadır. Dedesini akciğer kanserinden kaybeden biri olarak bu ölümü yakından takip ettiğimi bilmenizi isterim.

Sigara içen sadece kendisini değil, sürekli yakınında olan çocuğunu, eşini, arkadaşlarını ve çevreyi etkilemekte ve zarar vermektedir. Maddi zarar vermese bile, en azından özendirme gibi bir reklamı üstlenecektir. Sigara içen kişilerin çocukları, sigara içenler arasında yer almakta çok gecikmeyecektir. Sigarayı bırakan birine, sigara içenlerin kokusunu sorabilirsiniz? 2 saat önce sigara içen birisinin, sadece kıyafetleri, havası temizlenmiş bir salonu kötü kokutmaya yeter de artar bile.

Verdiğiniz karardan ve bu karar arkasından sabırla durduğunuzdan dolayı, sizleri tebrik ediyorum selamtugba0854, bir daha asla, bir tane bile olsa içmeyeceğinize karşı olan inancım tamdır. alkış kırmızı gül

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

_Nesil_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: 22 Kasım 2009, Pazar 03:00:22    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sigara konusundaki hassasiyetimi daha önce de ifade etmiştim. Hem manevi hem maddi zarar olan bu zehirli maddenin kullanımının azalmasına yönelik her türlü bilgi paylaşımına desteğimi ve teşekkürlerimi iletmeyi bir borç bilirim.

Umarım, sağlık için önemli bir adım olan "sigarayı bırakma"ya kesin karar verenler çoğalır.

Paylaşımlarınızla verdiğinz bilgilerle gerçeği bir kez daha hatırlattığınız için teşekkürler selamtugba0854 ve gursoyt alkış

Konuya ek olarak daha önce sizinle paylaştığım Sigara ve İçeriği konu başlıklı yazıyı ve Reffazum'un paylaşımı
DOST ACI SÖYLER' miş in linklerini ekledim. (Linke ulaşmak için başlığa tıklayın)

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Serbest Kürsü... Kategori Dışı... Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^