Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Su / Hasta Değil Susuzsunuz
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Su / Hasta Değil Susuzsunuz

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 17 Eylül 2009, Perşembe 08:45:40    Mesaj Konusu: Su / Hasta Değil Susuzsunuz Alıntıyla Cevap Ver

Su / Hasta Değil Susuzsunuz

İranlı hekim Batmanghelidj, "Su / Hasta Değil Susuzsunuz" adlı kitabında, tüm hastalıkların biricik nedeninin, vücudun susuz kalması olgusuna dayandığını öne sürüyor. Bu öne sürüşünü "binlerce su deneyimi" ile de açıkça ortaya koyuyor.

Dr. Batmanghelidj, suyun bilumum hastalıklara iyi geldiğini, insanı iyileştirdiğini "tesadüfen" hapishanede öğrenmiş. Peki, bir hekimin, eğer cezaevi doktoru değilse orada işi nedir? Doktorumuz bir suçlu! Suçu, Şah döneminde rejim karşıtı devrimci örgüt Halkın Mücahitleri'ne yardım ve yataklık yapmak. Mollalar iktidara geldikten sonra da doğal olarak tutuklanıyor ve İran'ın en ünlü işkencehanesi Evin Hapishanesi'ne atılıyor. Malum, bilenler(!) hapishaneler yeme-içme, sindirim-boşaltım koşulları açısından bir insanın, özgürlüğüne kavuştuktan sonra bile hayatının sonuna kadar kendini toparlayamayacağı, cezalandırma mekânlarıdır. Hal böyle olunca, alabildiğine maddi ve manevi işkence gören ve doğru dürüst beslenemeyen insanların ilk başına gelen midelerinin iflas etmesidir.

Bir gün koğuşta, mahkumlardan birisi inanılmaz mide sancılarıyla kıvranmaya başlayınca, doktorumuz gayri ihtiyarı olaya müdahale ediyor ve adamcağıza iki bardak su içiriveriyor. Çok geçmeden sancıların dindiğini gözlemliyor. Bu olay, Dr. Batmanghelidj'in, suyun hastalıkların tedavisinde ne denli bir etkisi olduğunu ilk keşfettiği an oluyor. Bundan sonra su çalışmalarını yoğunlaştıran yazarımız, 2,5 yıl içerisinde Evin'in tezgahından geçen yaklaşık 2 bin tutuklu ve hükümlüyü birer iyileştiriyor, yalnızca suyla…

Derken, 2,5 yıl kadar sonra tahliye zamanı geldiğinde, hapishane müdürüne ricada bulunuyor, "lütfen beni 1 yıl daha burada tutun, zira araştırmalarımın en önemli evresine girmiş bulunmaktayım ve bu kadar çok hastayı dünyanın hiçbir yerinde, bu koşullarda bulamam…"

Böylece, yazarımız 1 yıl daha "gönüllü hapislik" hayatını sürdürüyor, sonra da doğru Amerika'ya… Araştırma ve çalışmaları yıllarca sürüyor ve nihayet bu kitap ortaya çıkıyor.

Yazarımız, önsözünde şu anlamlı cümleleri kullanıyor: "Bu kitapta okuyacaklarınız yeni bilgilerdir ve bunlar fizyoloji bilimine yeni açıklamalar getirmektedir. Burada sözü edilen fizyoloji, ilaç üreticilerinin kullandıkları bilim değil, vücuttaki canlı dokularla organların doğal çalışmalarını tanımlayan bilim dalıdır. Bu kitap, bazı önemli sağlık sorunlarıyla bu sorunlarının nedenlerinden ve doğal yöntemlerle teda vilerinden söz etmektedir. Bir sağlık sorununun nedeni ve tedavisi açığa çıktığında, hiç kimsenin anlayamadığı tıbbi terimlere gerek kalmaz. Burada okuyacaklarınız kapsamlı bir klinik ve bilimsel araştırmaya dayanmaktadır. Bu kitaptaki bilgilerini derleyebilmek için, 1950'de Londra'daki St. Mary Üniversite Hastanesi Tıp Fakültesi'nde başlayan tıp eğitimimden sonra 22 yıldan fazla araştırma yaptım, çalıştım ve yazdım."

"Bu kitapta, birçok ciddi hastalığın tedavi nedeni olan kronik gizli dehidrasyonun (susuzluğun) fizyolojik etkisi ve metabolik komplikasyonlarından söz edeceğim. Bugün, bunun çağdaş tıbbın en büyük gel işmesi olduğunu inananlar var."

Çağımızın bazı sağlık sorunlarından söz eden bu basit sunum, bütün dünyada bilim ve mantığa dayalı tıbba geçiş için bir rehber olacaktır. Kitap, toplumun ivedi çözüm isteyen sorunları için yazılmıştır. Özellikle 15 milyon astımlı çocuğun ailesinin bu hastalığın nedenini ve çocukların yaşamlarını kurtarabilecek basit ve ucuz tedavi yöntemini öğrenmesi çok önemlidir."

Yazara göre vücudumuz tam 46 nedenle suya ihtiyaç duyuyor:

1- Hiçbir şey susuz yaşayamaz.

2- Göreceli su yetersizliği vücudun bazı fonksiyonlarını önce bastırır, sonra öldürür.

3- Su temel enerji kaynağıdır, vücudun "nakit akımıdır."

4- Su vücudun her hücresinde elektriksel ve manyetik enerji üretir, bize yaşam gücü verir.

5- Hücre yapısındaki maddeleri birbirine bağlayan bir yapıştırıcıdır.

6- DNA hasarını önler ve onarım mekanizmalarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur, böylece üretilen anormal DNA sayısı azalır.

7- Bağışıklık sisteminin (bütün mekanizmalarının) merkezi olan kemik iliğinde, bu sistemi kanser de dahil olmak üzere, çeşitli hastalıklara karşı güçlendirir.

8- Bütün besinlerin, vitmin ve minerallerin temel çözücüsüdür. Vücutta besinleri küçük parçalara ayırır, sindirimlerinde ve son metobolik aşamalarında görev yapar.

9- Besinlere enerji verir ve parçalanan besinler sindirim sırasında bu enerjiyi vücuda aktarır. Susuz yenen yemeğin vücut için hiçbir enerji değeri yoktur.

10- Su, besinlerdeki gerekli ögelerin emilimini artırır.

11- Bütün ögelerin vücuda taşınmasına yardımcı olur.

12- Akciğerlerde oksijen toplayan kırmızı kan hücrelerinin çalışma verimini artırır.

13- Hücreye ulaşan su, o hücreye oksijen verir ve atık gazları vücuttan atılmaları için akciğerlere taşır.

14- Vücudun çeşitli bölgelerinden zehirli atıkları toplar ve atılmaları için karaciğer ya da böbreklere taşır.

15- Eklem boşluklarındaki temel yağlayıcı maddedir, artrit ve sırt ağrılarının oluşumunun önlenmesinde yardımcı olur.

16- Omurgadaki diskleri "şok emici su yastıkları" na dönüştürür.

17- Bağırsakları en iyi çalıştıran yağlayıcı maddedir, kabızlığı önler.

18- Kalp krizi ve felce karşı koruyucudur.

19- Kalp ve beyin damarlarında pıhtılaşmayı önler.

20- Vücudun soğutma (terleme) ve ısıtma (elektrik) sistemleri için vazgeçilmezdir.

21- Düşünme başta olmak üzere, bütün beyin fonksiyonları için bize güç ve elektriksel enerji verir.

22- Serotonin ve diğer nörotransmitterlerin (sinir ileticileri) üretimi için vazgeçilmezdir.

23- Melatonin de dahil olmak üzere, beyinde üretilen bütün hormonların yapımı için gereklidir.

24- Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat yetersizliği sorununa çözüm getirir.

25- Çalışma verimini artırır ve dikkat aralığını büyütür.

26- Su dünyadaki diğer bütün içeceklerden daha kolay bulunabilir ve hiçbir yan etkisi yoktur.

27- Stres, gerginlik ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olur.

28- Uykuyu düzenler.

29- Yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur ve bize gençliğin enerjisini verir.

30- Cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

31- Gözlere canlılık ve parlaklık verir.

32- Glokomdan korunmamıza yardım eder.

33- Kemik iliğinde kan üretim sistemlerini düzenler, lösemi ve lenfoma oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

34- Vücutta enfeksiyon ve kanser hücrelerinin geliştiği bölgelerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok gereklidir.

35- Kanı sulandırır ve dolaşım sırasında pıhtılaşmasını önler.

36- Kadınlarda, adet öncesi ağrıyı ve ateş başmasını hafifletir.

37- Kalp atışıyla birlikte kanı sulandırıp dalgalandırarak dolaşımdaki katı maddelerin dibe çökmesini engeller.

38- İnsan vücudunda dehidrasyon sırasında kullanılabilecek bir su deposu yoktur. Bu nedenle gün boyunca düzenli olarak su içmemiz gerekir.

39- Dehidrasyon cinsellik hormonunun üretimine engel olur, bu iktidarsızlık ve libido kaybının başlıca nedenlerinden biridir.

40- Su içtiğiniz zaman susuzluk ve açlık duygularını ayırt edebilirsiniz.

41- Kilo vermenin en iyi yolu su içmektir. Düzenli aralıklarla su için ve sıkı bir rejim yapmadan zayıflayın. Acıktığınız zaman aşırı yememeli, ama susadığınızda suyunuzu içmelisiniz.

42- Dehidrasyon doku boşlukları, eklemler, böbrekler, karaciğer, beyin ve deride zehirli çökeltilerin birikmesine yol açar. Su bunları temizler.

43- Su, gebelikte sabah bulantılarını azaltır.

44- Zihin ve vücut fonksiyonlarını bütünleştirir. Kara verme ve hedefleri belirleme yeteneğini artırır.

45- Yaşılıkta bellek kaybının önlenmesine yardımcı olur. Alzheimer, multipl skleroz, Parkinson ve Lou Gehring hastalıklarının riskini azaltır.

46- Kafein, alkol ve bazı ilaçlara duyulan bağımlılığın giderilmesine yardımcı olur.

Bu kitabı ilk okuduğundan bu yana artık "bol sulu bir yaşam süren" kitap editörü de ısrarla bu kitabı tavsiye etmektedir: Çünkü, vücudunuzu, yıllardır, bir "atık ilaç deposu" haline getirmekten bir an evvel kurtarmanız gerekiyor...

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

Reffazum

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: ÇERKEZKÖY

MesajTarih: 17 Eylül 2009, Perşembe 12:44:57    Mesaj Konusu: Re: Su / Hasta Değil Susuzsunuz Alıntıyla Cevap Ver

Su = Hayat

Bence çok faydalı ve herkesin önem vermesi ve uygulaması gereken bilgiler. En yakın zamanda kitabı da alıp okuyacağım.
..............

Aslında çok fazla kafa yormadan da suyun faydasını, daha doğrusu sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı olduğunu anlayabiliriz.

Bütün besinlerin suda çözünerek hücrelere taşındığı, artık ve zehirli maddelerin yine su ile vücudumuzdan atıldığı ortada.

Şöyle bir örnek verelim:

Diyelim ki ellerimiz kirli ve yıkamak istiyoruz. Avucumuza sıvı sabun döktük ve musluğu açtık. Ama yıkayıp iyice durulayamadan su kesildi.
Bu durumda elleririmiz hem kirlerden hem de sabun artıklarından yeterince temizlenmemiş olacaktır.

Bu örnekte olduğu gibi, yeterli suyu içmezsek vücudumuzda oluşan zararlı maddeler dışarı atılamaz (idrar ve terleme ile ).

Ne kadar çok su içersek o kadar çok terleriz veya tuvalete gideriz. Bir bakıma vücudumuzun bütün hücrelerini yıkamış oluruz.

Ama bunu usulünce yapmak ve abartmamak lazımdır. Yani bir seferde çok su içmek yerine düzenli ve aralıklı içmek son yağmurlarda olduğu gibi dere yataklarını taşırmamak gerekir.

Bu hususta yaşadığım bir tecrübemi aktarmak istiyorum: (Aslında bunu Flowers’ın açtığı konu başlığı altında yazmak lazımdı ama ...)

İnternetin ve elektronik postaların yaygınlaşması ile artık bilgiler birkaç tuşa basmakla kısa sürede dünyada birkaç tur atabiliyor.
Yıllar önce elektronik postama bir ileti geldi.
İletinin konu başlığı “SU TERAPİSİ” idi.

İçeriğinde suyun faydaları anlatılıyor ve uygulama için sabahları aç karnına 15 bardak ılık su içmekten söz ediyordu. Genel olarak baktığınızda mantıklı ve doğru görünüyordu.

Bir Cumartesi sabahı 15 bardak suyu içtim. Su içmenin kolay olduğu sanılmasın.Birkaç bardaktan sonra içmeye devam etmek hiç kolay değil.

Aynı gün Cerrahpaşa’da yatmakta olan yeğenimi görmeye gidecektim. Normalde kendi arabamla giderim ama o gün araba eşime lazımdı ve otobüsle gidecektim. Eşim beni otogara götürdü. Biletimi aldım ve vakti gelince otobüs hareket etti.

Çerkezköy İstanbul arası yaklaşık 100 kilometredir ve otoyol yapıldığından beri Otobüsler ile 1.5 saatten daha erken bir sürede Esenler Otogar’ına varılabilmektedir.

Daha yolun yarısına gelmemiştik ki tuvalet ihtiyacı ile kıvranmaya başladım. Çerkezköy’de arabaya binmeden önce eşimin ikazı ve ısrarı ile tuvalete gitmiştim. Ayrıca “yanlış yapıyorsun bu şekilde yola çıkılmaz” diye uyarılmıştım ama bunun şimdi bir faydası yoktu.
Bir otobüsteydim ve o otobüs Esenler otogarı’na kadar hiçbir yerde durmayacaktı. Atasözünde belirtildiği gibi bu musibet bana yapılan nasihatten çok daha etkili olacaktı ama daha sonra.

Sağa dönüyorum.,Sola dönüyorum. iki büklüm oluyorum ,başka şeyler düşünmeye çalışıyorum. Faydası yok. Acı gittikçe dayanılmaz oluyor.

Hayatımdaki en uzun otobüs yolculuğunu ( Bana uzun gelen yolculuğu.Çünkü zaman görecelidir. Daha önce 3 kez Fransa’ya 50 saatten fazla süren otobüs yolculuğum olmuştu ama onlar buna göre çok kısaydı.) yaparak otogara ulaştık. Otobüs durur durmaz 80 yaşında kamburu çıkmış ihtiyarlar gibi herkesin bakışları arasında tuvalete bir gidişim vardı ki anlatılamaz...

Daha sonra, bu kadar çok suyu aynı anda içmenin tansiyon yükselmesine ve geri dönülmez zararlara yol açabileceğini öğrendim.

Su hayattır.Su sağlıktır. Ama usulünce tüketmek lazım.

Paylaşımınız için çok teşekkürler Tuğrul Bey.

..............
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 17 Eylül 2009, Perşembe 13:43:07    Mesaj Konusu: Re: Su / Hasta Değil Susuzsunuz Alıntıyla Cevap Ver

Değerli anınızı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler Muzaffer Bey. kırmızı gül
Her ne kadar vücudumuzun büyük bir bölümü sıvıdan oluşuyorsa da, gereğinden çok fazla içilen suyun zehirlenmeye sebep olduğu bir gerçek. Elbette ki doğrusu, zamana olabildiğince yayılmış, terleme veya ishal benzeri su kaybına yol açan hastalıklar olmadığı durumlarda, günde 2-3lt civarı su tüketebilmek.

Herkese sağlıklı bir yaşam dilerim.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

FAYDIN

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: UŞAK

MesajTarih: 17 Eylül 2009, Perşembe 14:38:10    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Paylaşımlar çok güzeldi.. Konuyu açtığı için gursoyt'ye, mevzunun önemini ve her şeyin kararında olmasının daha sağlıklı olacağını bizzat yaşadığı anısını paylaşarak vurgulayan reffazum'a çoook teşekkürler... alkış

Su verenlerimiz çok olsun...

kırmızı gül kırmızı gül kırmızı gül

Bir "DİLRUBA"ya düştü gönül müptelası çok, Aşkın sefası yok değil ama cefası çok... 
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

nazayse

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 18 Eylül 2009, Cuma 14:17:10    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

su ile ilgili bende bir anımı anlatmak istiyorumm... bir ramazan günüydüü fazla kilolarımdan kurtulmak için karar aldım iftarda hep su içip ve daha cabuk zayıflıyacam... ezan okundu ben 1-2-3-4 bardak su olmadı 5-6-7-8 bardak su içtimm ama sonrasını hatırlamıyorumm ada tepe oldumm... sabaha kadar uyuyamamıstımm... her şeyin fazlası zarar olduğu gibi suyunda fazlası zarar .. tskk tugrul bey ve reffazum
Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 18 Eylül 2009, Cuma 15:17:35    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok önemli bir konu. Suyu çok içmek çok faydalı ama çok çoğu deyil tabiki. Ama nedendir bilmiyorum ben su içmiyorum. Şımdi size ramazan boyu içtıgım su 10 bardak yoktur dersam ınanmazsınız. Ben su içmiyorum veya çok az içiyorum. Bunun sebebini anlamış deyilim. Sıkı bir çalışma veya yorgunluk olmadan istekli su içmiyorum. Su içmek çok faydalı biliyorum ama ıhtıyaç duymadan içmekte zor. Tugrul bey 2 ile 3 litre dedide keşke ben 3 bardak içebilsem )))

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

HaZaN

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 18 Eylül 2009, Cuma 21:52:19    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Harika bilgiler ögrendim tesekkürler GÜRSOYT..Suyun faydalarını bilirdim ama bukadarını degil tabi..Ben de fazla su içmezdim ama artık içiyorum ve alıstım da ..ZAKDARİZAM BENCE SEN DE DENE ZAMANLA İÇME İHTİYACI DA HİSSEDİYORSUN..Sevgili reffazum bu anıyı okuyunca ben de ilk üniversite sınavını hatırladım..Aynı olmasada benzerini yasamıstım..Tesekkürler bu güzel anı için..Ben de suyun ne kadar kıymetli oldugunu anlatan eski bir sözü yazmak istedim..Büyüklerimize su verince söylerlerdi..

"SU GİBİ AZİZ OL"
Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 22 Eylül 2009, Salı 03:50:33    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok Faydalı bir paylaşım. Bilgiler için teşekkürler gursoyt alkış

Ben de, daha önce sizinle paylaştığım, suyun önemini vurgulayan bir yazıyla ek yapmak istiyorum.

SU' dan Vazgeçmeyin! (Okumak için yazıyı tıkla)

Bir hatırlatma daha : "Her şeyin azı karar, çoğu zarar"

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^