Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - BENİM KALEMİMDEN BİR OPERASYON
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

BENİM KALEMİMDEN BİR OPERASYON
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları...
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 21 Nisan 2009, Salı 10:02:12    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tugrul beyin tespitleri tam yerinde bir tespit..kenan,bekir,ahmet ve çetin terörist..çatışmada üçü ölüyor ve kenan teslim oluyor..metinin gözetimine veriliyor. kıbrıs barış harekatında tankı kayalıklara çıkaran tank şöförüne sormuşlar ;tekrar çıkarabilirmisin.demişki o anki hissi yaşamam lazım belki çıkarırım,ama şuan asla. (barış harekatında kritik bir kayalıkğa ateş gücü mevzilenmesi gerekiyormuş ama oraya bırakın herhangi bir aracı insanın yürüyerek çıkması bile çok zormuş.bir tank şöförü koca tankı sürerek orya çıkarmış.)kulak veya parmak kesme olaylarıda o şekilde cereyan ediyor.şu şekildede düşüne bilirsiniz;bir gün kapınız çalınıyor kapıyı açtığınızda kapı önünde bir koli görüyorsunuz.koliyi açtığınızda en yakınınızın veye çok sevdiğiniz birinin kafası kanlar içinde orda duruyor ve birde not adresim şudur orda seni bekliyorum..şimdi acaba o kişiyi yakaldığınız zaman ne yaparsınız..olaya bu psikolojiyle yaklaşırsanız kulak kesmenin basit bile kaldığını anlarsınız

4.BÖLÜM …AKLINDA HİÇ BİRŞEY YOKU .ONU NELERİN BEKLEDİĞİNİ BİLMİYORDU..BAŞINI ÖNÜNE EĞDİ VA HIZLI ADIMLARLA TEPEYE DOĞRU ÇIKTI.TEPENİNEN ÜSTİNE ÇIKTIĞINDA VADİNİN İÇİNDE BİR PATLAMA SESİ DUYDU.BULUNDUĞU YERDE ÇÖKÜP AĞAÇLARIN ARKASINA GİZLENDİ.BU PATLAMA METİN VE TİMİNİN CESEDİ ÇEVİRİRKEN ELBOMBASININ PATLAMASININ SESİYDİ.SONRA UZUN BİR SÜRE HİÇ SES GELMEDİ AYAĞA KALKARAK PATLAMA SESİNİN GELDİĞİ YÖNE DOĞRU YÜRÜDÜ.VADİNİN EN ALTINA İNİNCEDE İLERDEKİ BİRLİĞİ TEPENİN ÜZERİNDE FARKETTİ.BİR ARA DURAKLADI SONRA YİNE HIZLI ADIMLARLA YÜRÜMEYE BAŞLADI.BİRLİK KOMUTANI MEVZİDEKİ SİLAHLARIN KARŞIDAN GELEN KİŞİ ÜZERİNE ÇEVRİLMESİNİ İSTADİ.VE TÜM MEVZİLERİN KENDİ GÖZETLEME İSTİKAMETLERİNİ DİKKATLİCE KONTROL ETMELERİNİ EMRETTİ.KENAN METİNİN OLDUĞU MEVZİYE YÜZMETRE KADAR YAKLAŞMIŞTIKİ KARŞIDAN DUUR DİYE BİR SES GELDİ.DURDU..ELLERİNİ HAVAYA KALDIR VE YAKLAŞ.KOMUTLARA UYUYORDU. ON METRE KADAR İELRLEDİKTEN SONRA TEKRAR DUR DENİLDİ SİLAHINI SAĞINA DOĞRU FIRLAT DENİLENİ YAPTI..İLERLEE .BİR KAÇMETRE DAHA YÜRÜDÜKTEN SONRA TEKRAR DURDU ÜSTÜNDEKİ TEÇHİZATI ÇIKAR VE SOL TARAFA AT.YİNE İLERLEDİ.MEVZİNİN ÖNÜNE GELDİĞİNDE METİN İLE GÖZGÖZE GELDİ KISA BİR SÜRE İKİ DÜŞMAN BİRBİRLERİNE BAKTILAR.SAVAŞ ALANINDA AYNI MSAFEDE KARŞILAŞSALAR KİMİN KİMİ ÖLDÜRECEĞİNİ DÜŞÜNDÜLER.SONRA KENAN BAŞINI ÖNE EĞDİ VE GÜZEL BİR TÜRKÇE İLE BEN TESLİM OLMAYA GELDİM KOMUTANIM DEDİ.KOMUTAN KENANA ELİNİ UZATTI İSMİNİ VE RUTBESİNİ SÖYLEYEREK TOKALAŞTI.GEL EVLADIM ARTIK EMİN ELLERDESİN DEDİ.MEVZİDEN İKİ KİŞİYE EMİR VEREREK KENANIN SİLAH VE MALZEMELERİNİ GETİTİRDİ.SONRA KENANIN KOLUNA GİREREKTEPENİN ORTASINA DOĞRU YÜRÜDÜ.METİNDE YANLARINDAYDI MEVZİLERDEKİ HERKES GÖZETLEME İSTİKAMETLERİNİ BIRAKMIŞ SADECE KENANA BAKIYORLARDI.KOMUTAN BUNU FARKEDİNCE HERKES GÖREV YERİNE DİYEREK PERSONELİ UYARDI.TEPENİN TAM ORTASINA GELDİLER.YERE ÇÖMELDİLER METİN ELİNDEKİ SU ŞİŞESİNİ ÖNCE KOMUTANA,İÇMEYECEĞİM YANITINI ALINCADA KENANA UZATTI.KENAN ŞİŞEYİ TUTTU METİNLE GÖZGÖZE GELDİLER SONRA ŞİŞEYİ METİNİN ELİNDEN ALARAK KAPAĞINI AÇTI.BİR MİKTAR YERE DÖKTÜ SONRA ŞİŞENİN HEPSİNİ İÇTİ.KOMUTAN KENANIN SUYU İÇMESİNİ BEKLEDİ.AÇMISIN DİYE SORDU EVET YANITINI ALINCA ELLERİYLE EN YAKININDAKİ MEVZİYE İŞARET ETTİ.BİR KAÇ DAKİKA GEÇMEDEN KENANIN ÖNÜ ZİYAFET SOFRASI GİBİYDİ.KİRLİ ELLERİYLE EKMEĞİ BÖLDÜ KONSERVE KUTULARINI AÇMASIYLA YEMESİ BİR OLUYORDU HIZLI BİR ŞEKİLDE BİRKAÇ BALIK,DOLMA VE PİLAKİ KONSERVESİNİ YEDİ.KOMUTAN HİÇ KONUŞMADAN ONA BAKIYORDU.YEMEĞİNİ BİRKAÇ DAKİKA İÇERİSİNDE BİTİREN KENAN KOMUTANIM BİR SİGARA İÇEBİLİRMİYİM DEDİ.METİN CEBİNDEN ÇIKARDIĞI SİGARAYI KENANA UZATTI.KENAN SİGARAYI ALMADI CEBİNDEKİ NAYLON POŞETİ AÇTI TÜTÜNÜ ELLERİ TİTREYEREK KAĞIDA SARDI METİNE UZATTI METİN SARMA CİGARAYI ALDI KENAN KENDİNEDE BİRTANE SARDI.SİGARALARINI YAKTIKLARI ESNADA KOMUTAN SORDU;KENAN ANLAT BAKAYIM HİKAYENİ DEDİ.KENAN CİGARADAN DERİN BİR NEFES ÇEKTİ GÖZLERİ DOLDU SONRA;KOMUTANIM BENİM İSMİM KENAN MALATYA DOĞUMLUYUM ÖRGÜTE İKİ SENE ÖNCE KATILDIM TRABZONDA OKURKEN BİR ARKADAŞIM VASITASIYLA OKULU BIRAKIP BATMAN’A GELDİM.BATMAN’DA İKİ AY ŞEHİR KADROSUNDA GÖREV YAPTIM BİRKAÇTANE EYLEME GİRDİM SONRA BENİ DAĞA ÇAĞIRDILAR ÖNCE ZAHO’YA ORADANDA ŞHİWİ KAMPINA KATILDIM ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER BENİ ÇOK SEVDİLER ORAYA HER KATILANA BİR GÜVEN GÖREVİ VERİRLER BANADA EMRİNE VERDİKLERİ ZELAL TİMİYLE YÜKSEKOVADA BİR KARAKOLU İMHA ETME GÖREVİ VERDİLER.GÖREVİMİZİ TAM OLARAK YAPAMADIK.AMA UZAKTAN KANAS İLE BEN İKİ ASKERİ VURDUM.ORADAN KAÇTIK ÇÜNKÜ BİZ ATEŞE BAŞLADIKTAN BEŞ DAKKA SONRA KOBRALARIN SESİNİ DUYDUK ÖNCE ORADAKİ TÜNELLERDE SAKLANDIK KOBRALAR GİDİNCEDE GERİ DÖNDÜK.YİNEDE ONLARIN HEM GÜVENİNİ SAĞLAMIŞ HEMDE İLK GÖREVİMDE İKİ ASKER VURDUĞUM İÇİN BENİ GURUP LİDERİ YAPMIŞLARDI.SONRADA BİRKAÇ GÖREVE DAHA GİTTİM.ENSON BU GÖREVDE SİZİN KÖYÜN İÇİNDEN YİRMİDÖRT İLE İKİ ARASINDA GEÇECEĞİNİZ DUYUMUNU ALDIK BİR GÜN ÖNCEDEN KÖYÜN ÜSTÜNDEKİ MAĞARAYA GELDİK.MAĞARA KÖYÜN HEMEN YUKARISINDA DİK BİR YERDEYDİ YANIMIZDA ÜÇ ÇUVAL EL BOMBASI VARDI.ÇETİN,AHMET VE BEKİR BENİM EMRİMDE İLK GÖREVLERİNE GELMİŞLERDİ GECE SİZE YAPACAĞIMIZ PUSUNUN TATBİKATINI YAPTIK KÖYÜN İÇİNDE HER YERE MAYIN DÖŞEMİŞTİK SADECE SİZİN GEÇTİĞİNİZ KORİDORDA YOKTU ÇÜNKÜ ORASI BİZİM KAÇIŞ YOLUMUZ OLACAKTI.SİZ TAM DEREYİ GEÇERKEN İKİYE BÖLÜNECEKTİNİZ DERENİN KÖY TARAFINDA KALAN BİRLİKLERE ÖNCE YOĞUN BİR ŞEKİLDE EL BOMBASI ATACAKTIK.BOMBADAN KAÇANLAR MUHAKKAK BİZİM DÖŞEDİĞİMİZ MAYINLARA BASACAKTI.SONRA HEPİMİZ BİRER ŞARJÖR MERMİ ATIP ORADAN KAÇACAKTIK.METİNİ VE KOMUTAN SİNİRDEN KIPKIRMIZI OLMUŞTU.KENANIN SÖYLEDİĞİ ŞEKİLDE BİR HAREKAT YAPILMIŞ OLSA EN AZ ELLİ KİŞİ ÖLEBİLİR BİR ÇOKTA YARALI VEREBİLİRLERDİ.PROVAMIZI YAPTIKTAN SONRA BEN UYUMUŞUM SABAH UYANDIM KALKTIĞIMDA YANIMDA KİMSE YOKTU ÇETİN VE DİĞERLERİDE HERALDE UYUDU.UYANIPTA SİZİN GEÇTİĞİNİZİ ANLADIKLARINDA HERELDE BANA SÖYLEMEDEN BAŞKA BİR PLAN YAPIP SİZİ TAKİP ETTİLER.BEN KAÇIP TÜRKİYE’YE DÖNDÜKLERİNİ SANIYORDUM.AMA YOLDA GELİRKEN ÜÇÜNÜDE GÖRDÜM.NEDEN BENİ UYANDIRMADIKLARINI HALEN ANLAMADIM.AMA BELKİDE BEN UYANINCA GÖREVDEN VAZ GEÇECEĞİMİZİ ŞHİWİ’YE GERİ DÖNECEĞİMİZİ SANDILAR.ÖYLEDE YAPACAKTIM.AMA DÖRDÜMÜZ GERİ DÖNSEYDİK ORDAKİLERE NE ANLATACAKTIK GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRMEDİĞİMİZ İÇİN DEĞİL AMA BELKİDE UYUYUP SİZİ ELDEN KAÇIRDIĞIMIZ İÇİN BÜYÜK CEZA ALACAKTIK.HERALDE BUNU GÖZE ALAMADILAR VE SİZE GELDİLER.EĞER YAŞASALARDI BELKİ BENİM YANIMA GERİ DÖNÜP YAPTIKLARINI ANLATACAKLARDI.AMA ÜÇÜDE PARÇALANMIŞ.KENAN SONRA HÜNGÜR,HÜNGÜR AĞLAMAYA BAŞLADI.KOMUTANA BAKARAK KOMUTANIM YAPTIĞIM HERŞEYDEN PİŞMANIM CEZAM NEYSE RAZIYIM DEDİ.KOMUTAN DERİN BİR NEFES ÇEKTİ SONRA SORMAYA BAŞLADI
KOMUTAN: KAÇ YAŞINDASIN

KENAN : 23 KOMUTANIM

KOMUTAN: TAHSİL DURUMUN NE?

KENAN : KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İKİNCİ SINIFTA OKURKEN ÖRGÜT PROPAGANDASI YAPAN KİŞİLERLE TANIŞTIM.ÖRGÜTÜ BENDE HİÇ SEVMİYORDUM HATTA GEÇMİŞTE ONLARLA BAZI AYRILIKLARIMIZ OLMUŞTU.AMA HEM MERAKTAN HEMDE NASIL BİR İDOOLOJİ İÇİNDE OLDUKLARINI ÖĞRENMEK İÇİN OKULDAN AYRILDIM

KOMUTAN: İNSAN SADECE MERAK ETTİĞİ İÇİN BİR TERÖR BİRLİĞİNE GİDERMİ.GERÇEK AMACIN NEYDİ?

KENAN :AMACIM YOK KOMUTANIM HAYAT BOYUNCA BİR OYANA BİR BUYANA SÜRÜKLENDİM.HAYATIM TAM DÜZEN İÇİNE GİRDİĞİ ANDA GELİP BENİ BULDULAR.ÜNİVERSİTEYİ BİTİRİP ASKERE GELECEKTİM.SONRA BELKİ EVLENİP.

KENAN TEKRAR AĞLAMAYA BAŞLADI METİNLE BERABER BİR SİGARA DAHA YAKTILAR.METİN NAMLUSUNU KENANDAN HİÇ AYIRMIYORDU TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAK GEREKLİ DİYE DÜŞÜNDÜ.

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 21 Nisan 2009, Salı 10:02:17    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Evet gursoy bey bende aynı. Bunu bende anlayamadım. Metin cok kızmıs olabilir ama bunu bizim mehmetcik hic yaptıgını duymamiştım. Başka devletlerin askerlerine ait bişeydi bu. Bende hoşlanmadım. Ama metinin o anki halinide tahmın ediyorum. Sonucu merakla bekliyorum.

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 21 Nisan 2009, Salı 10:11:44    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

halil abi aynı anda butona basmışız..ben dördüncü bölümü yollarken sizde yorum yazarken

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

MesajTarih: 21 Nisan 2009, Salı 13:16:53    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Evet zafer oyle ol,mus bende 4. cu bolumu bekliyorum bu kadar zamandir. Evet zafer cok guzel noktaya degindin. bende elimden ne gelirse onu yaparim. belkide Met/nden fazlasini o an insanin ne yapacagi hic belli olmaz.

bende bir animi anlatayim kucukde olsa.
Saudi arabistana ilk geldik bir iki ay sonra adam kesecekler cuma gunu dediler. Cuma gunu postanenin onunde toplandik. cok kalabalik bir gurup olduk. yabancilari on siraya aldi polisler.Bizler daha iyi gorebilmek icin kenardaki konteinerlerin uzerine ciktik. Kisiyi getirdiler. iki kisi geldi birinin kolu birinin kafasi kesilecek. Once kolu kesilecek olani aldilar ambulans bekliyor. bir kilicta kol gitti kisi hemen ambulansa alindi ve goturuldu hastahaneye. Bir tuhaf olmustum. sonra kafasi kesilecek olana sira geldi. Kiblere karsi oturttular. elleri arkasinda. Sucu okundu ama biz arapca bilmedigimiz icin bise anlamdik.
Sonra uzun boylu iri yari biri geldi siyah tenli. Kisinin etrafinda dondu dondu bir anda oyle bir vurduki kilici kafa yere dustu enseden yukari dogru kan pompa ile basar gibi fiskirdi.
Ben o anda istegimde olmadan olamaz boyle sey diye soylenmeye basladim. basim dondu. Duserken orada olanlar beni tuttu ve yere indirip ayilttilar. bayildim anliyacaginiz.
Sonra bir kisi bana "sakin bir daha boyle bise bagirma suclu olursun dedi. Sen bu kisinin sucunu biliyormusun dedi anladin mi ne yaptigini". hayir dedim
"Anlatayim dedi. Bu kisi 8 yasinda ki bir kizi evin onunde oyun oynarken kacirmis. sonra kirletmis defalarca ve oldurup cole atmis. Simdi sen bu kizin babasi olsan bu kisiyi yakalasan ne yaparsin" bende bicakla dilim dilim dograrim demistim. O zaman devlet seni suclu duruma dusurmeden senin gozunun onunde o yapiyor. sen affettim dersanda kesmiyor dedi.
Simdi zafer'n sorusu bunu hatirlatti. tesekkurler zafer.

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 21 Nisan 2009, Salı 14:05:07    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Sonu iyi bitti hikayenin Allah'tan. Mutlu sonla bitmeyen birçok gerçek hikayeyi de, yine gerçek hayattan, haberlerden duymaktayız. Geçen seneki Şemdinli baskını gibi.

Elbette ki kulak kesmelerin, nasıl bir psikolojiyle yapıldığını anlıyorum. Halil Bey'in anlattığı olayda da, ben de olsam aynı cezayı verirdim. Daha dün haberlerde, sırf ağabeyi, işsiz olduğundan dolayı, onun için kız istemeye gitmemesini sebep göstererek; ağabeyini, yengesini ve dört yeğenini önce vurarak öldürmesini, sonra da yeğenlerinin boğazlarını kesmesi vardı. Bu ve benzeri suçlarda, ömür boyu hapisin, gerçekten de çok hafif olduğunu düşünüyorum. En son aftan çıkan, suçluların, aynı veya daha ağır suçlardan, yeniden tutuklanmaları, bunun kanıtı.

Gerçek hikaye için çok teşekkürler Zafer Bey. Güneydoğu gerçeğini, haberlerde neredeyse, birkaç cümleyle geçen, operasyonu, mikroskop altında bizlere sundunuz. Heyecanla, ürpertiyle okuduk.

İnşaallah, insanlarımız, kışkırtmalardaki art niyetleri artık anlarlar da, yasadışı yollara sapmazlar ve ana kuzusu askerlerimizin tırnağına zeval gelmez. Yüce Allah, zor şartlarda görev yapan, tüm asker ve güvenlik görevlirimizin yanında olur inşaallah.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

Bir_Beyaz_Mendil

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: samsun

MesajTarih: 21 Nisan 2009, Salı 20:16:34    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Son 10 yılın 8 yılını dağlarda geçirmiş bir "TÜRK KOMANDOSU"'nun küçük bir anısını ibretle vede birazda üzgün şekilde takip ediyorum...Gerek konuyu açan "ZAFER" kardeşime gerekse konuya görüşleriyle katkıda bulunan değerli katılımcı arkadaşlara çok teşekkür ediyorum...Fakat sevgili "Tuğrul bey" hocamın hikayenin sonu bitti görüşüne katılamıyacam...Bu anının sonu burada bitmez devam eder diye düşünüyorum...Sevgili hocam öyle algıladı sanırım... Vatani görevini 18 ay "KOMANDO" olarak yapmış birisi olarak benimde genel manada yorumlarım olacaktır...Ancak anının sonunu beklemek ve görmek gerek...Hadi "ZAFER" 5nci bölümü sabırsızlıkla bekliyoruz...Yaksa gerçek anıyı hikayeye döndüreceksin...

Gün biter gülüşün kalır bende...---->^^KaRaYeL^^
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba 09:33:28    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

evet henüz bitmedi son iki bölüm kaldı konuyu ilgiyle takip ettiğiniz için hepinize teşekkürler..şu sıralar takip ediyorsunuzdur yine operasyonlar başladı.bu olayı yazarken benide onların arasına götürdü.şuan ne zahmet ve sıkıntıda olduklarını eminim benden iyi kimse bilemez.
özeliiklede henüz göreve ilk defa gidecek olan yeni mehmetcikler..şuan ilk görevin hem stresi hemde gururu içindelerdir.kimsenin kılına zarar gelmez inşallah ama görevlerde verilen şehitlerin bir çoğu ya ilk görevinde yada askerliği bitmesine yakın olur.ilkinde tecrübesizlikten sonlara doğruda aşırı tecrübe sonucu rehavete kapılmadan dolayı olur.bu işeretlenen yerde mayın yoktur diyipte üzerinde zıplayan çılgın dedektörcüleri bilirim,mayın işaretini yerde gördüğü için iki metre etrafından dolaşan acemi askerleride...sivil hayatında bir insan soğukkanlı bir katilde olsa,her türlü vahşeti yapmaya elverişli bir psikopatta olsa askerlikte özelliklede ilk operasyonunda,ilk çatışmaya girdiğinde şoka girer ve korkar.o korkuyu üstünden atmanın tek çaresi namlusunu hedefe doğrultup tetiğe basmaktır.bu benimde başıma gelmiş ve ilk çatışmamda korkudan titremiştim.hatta yanımdaki mevzi arkadaşım o kadar çok titredinki mevziye dizdiğimiz kayaları bile hep aşşağı döktün demişti.ama o şok anı'nı ilerye sıktığım ilk mermiyle üstümden atmıştım..ve birdahada asla öyle birşey olmamıştı.

5.BÖLÜM….KOMUTAN METİNE TAMAM EVLADIM KENAN ARTIK BİZİM MİSAFİRİMİZ SLAHINI OMZUNA ASABİLİRSİN DEDİ.METİN EMRİ DİNLEDİ.KENANDA ÇOK SAĞOLUN KOMUTANIM SİZE NE İSTERSENİZ VERECEM.BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HERŞEYİ SÖYLERİM.BİZE TÜRK ASKERİNE TESLİM OLMAYIN ONLARIN SİZİ CANLI YAKALAYACAĞINI ANLADIĞINIZDA İNTAHAR EDİN DERLERDİ.CANLI CANLI İŞKENCE YAPARAK ÖLDÜRDÜĞÜNÜZÜ SÖYLEMİŞLERDİ.AMA BURDA GÖRDÜĞÜM YAKINLIK VE İLGİYİ ORADAKİ HER AN AYRILMAYA NİYETLİ OLAN ARKADAŞLARIMDA DUYSA EMİNİM HEPSİ TESLİM OLUR.GECELERİ ORADAN KAÇMAMAMIZ İÇİN HEPİMİZİ BİRBİRİMİZE ZİMMETLİYORLAR.YA GURUP HALİNDE KAÇACAZ YADA BİR KİŞİ KAÇSA HEPİMİZ ÖLECEĞİZ.ONUN İÇİN KAÇMAYA NİYETLİ OLAN ARKADAŞLARIMIZI’DA KENDİ İÇİMİZDE BASTIRIYORUZ.AMEDİ GURUBUNDAN BİRİNİN KAÇTIĞINI ÖĞRENDİLER.GURUBU AĞAÇLARA BAĞLAYIP ÖNCE KIRBAÇLADILAR SONRADA HEPSİNİN ÜSTÜNE YAĞ DÖKÜP DİRİ,DİRİ YAKTILAR.KOMUTAN KENAN SUSTUĞU ANDA YİNE SORDU.TAM OLARAK YERİNİZ NERESİ?SEN HANGİ KAMPTAN GELİYORSUN.ŞHİWİ’DEN KOMUTANIM.ŞİHİWİ ZAHO’NUN GÜNEY BATISINDA TÜRKİYE SINIRINDAN YAKLAŞIK 30 KİLOMETRE İLERDEYDİ GENİŞ DÜZLÜKLERİ VADİ VE KANYONLARI OLAN DOĞA CENNETİ BİR YERDİ.METİN ORAYA DAHA ÖNCE İKİ KERE GİTMİŞTİ.GÖZÜNÜN ÖNÜNDE CANLANDIRDI.BİZ ORAYA GELDİK KAMPINIZDA KİMSE YOKTU AMA MAĞARALARDA BİRÇOK SİLAH VE ERZAK BULDUK HEPSİNİ İMHA ETTİK.ARANIZDA HERALDE KADINDA ÇOK ETRAFTA KADIN ÇAMAŞIRLARI VE VARDI.HATTA BÜYÜK BİR MAĞARADA KONFERANS SALONU GİBİ BİR DÜZEN HAZIRLAMIŞLARDI EN AZ ÜÇYÜZ KİŞİNİN SIĞABİLECEĞİ BİR YERDİ.KENAN EVET DEDİ ORADA GÖREV ÖNCESİ VE SONRASI TOPLANIP DURUMU DEĞERLENDİRİRİZ.BİZE PROPAGANDA FİLMLERİ İZLETİLİR.BAZEN TİYATRO SALONU OLARAKTA KULLANIRDIK DEDİ.KOMUTANDA BİLİYORUM DİYEREK KENANI DOĞRULADI.SOHBETLERİ ÜÇ SAAT KADAR SÜRDÜ.SONRA KOMUTANIN TELSİZİN’DEN ONUN KODUNU SÖYLEYEN BİR KARŞI KOD GELDİ.TELSİZİ ELİNE ALIP KODU TEKRARLADI.BULUNDUĞUMUZ YER ……… DİYEREK BÖLGENİN COĞRAFİ KORDİNAT SİSTEMİNE GÖRE SÖYLEDİ.KARŞIDAKİ SKORSKY PİLOTUYDU KENANI ALMAYA GELİYORLARDI.ONU KARARGAHA GÖTÜRÜP SORGUYA ALACAKLARDI.KOMUTAN KARTAL BİRLİK KOMUTANINI YANINA ÇAĞIRDI.HELİKOPTERİ KARŞILAYIN DİYE EMİR VERDİ.KARTAL BİRLİK KOMUTANI YANINA İKİ PERSINEL DAHA ALARAK MEVZİLERİN ÖNÜNE İNDİ.DÜZ BİR ALAN TESPİT EDİNCE ORADA DURDU.PİLOTUN FREKANSINA GİREREK ÇAĞRI YAPTI.İLERDE KÜÇÜK BİR SİNEK GİBİ SKORSKY GÖRÜNÜTORDU.KOMUTAN DÜZLÜĞÜN TAM ORTASINDA RENKLİ SİS KUTUSUNU ATEŞLEDİ.SİSİ GÖREN PİLOT ALANA İNDİ.YUKARIDANA İKİ TANE KOBRA BÖLGENİN ÜSTÜNDA DAİRELER ÇİZEREK UÇUYORLARDI.KOMUTAN KENANA BENDEN BİR İSTEĞİN VARMI DİYE SORDU.KENAN KOMUTANIN ELLERİNE SARILDI ÖPMEK İSTEDİ.SİZDEN HERŞEY İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM BENİ YAPTIKLARIMDAN DOLAYI BAĞIŞLAYIN DEDİ.KOMUTANDA EVLEDIM BİZ SİZİ BAĞIŞLADIK SİZ ASIL ŞEHİT ANALARININDAN BAĞIŞLANMANIZI İSTEYİN.KENAN BAŞINI ÖNÜNE EĞDİ.SONRA METİNİN KOLUNA GİRDİ VE HELİKOPTERE DOĞRU YÜRÜDÜLER.METİN KENANA EĞER BİR DAHA GÖRÜŞEMEZSEK HAKKINI HELAL ET DEDİ.YAPTIKLARINDAN PİŞMANLIK DUYARAK YAŞA ARTIK GÜVENLİ ELLERE GİDİYORSUN ONLARA YARDIM ET.ONLARDA SANA HER KONUDA YARDIMCI OLUR DEDİ.HELİKOPTERE BİNEN KENAN TEKRAR ORADAKİLERE EL SALLADI.PİLOT BÜYÜK BİR MAHARETLE ÖNCE BİRKAÇ METRE YÜKSELDİ SONRA HELİKOPTERİN BURNUNU YERE DOĞRU EĞEREK UÇMAYA BAŞLADI.YERE ÖYLE YAKIN UÇUYORDUKİ NEREDEYSE BURNU YERE SÜRTECEKMİŞ GİBİ GÖRÜNÜYORDU.SONRA BİRDEN DİKLENDİ HIZLI BİR ŞEKİLDE YUKARI ÇIKTI MEVZİLERİN ÜZERİNDEN ANİ BİR MANEVRAYLA SAĞA DOĞRU DÖNDÜ VE GELDİĞİ YÖNE DOĞRU GÖZDEN KAYBOLDU.AYNI ZAMANDA KOBRALARDA ONUNLA BERABER İKİ YANINDA UÇUYOLARDI.HERKES PİLOTUN YAPMIŞ OLDUĞU GÖSTERİDEN GURURLANMIŞTI BİR KAÇ MEVZİ ISLIK ÇALARAK ALKIŞLADI.SONRA HERKES RUTİN GÖREVİNE DÖNDÜ.MEVZİLER YERE KAZILARAK YAPILMIŞ KORUNAKLI YERLERDİ.GENİŞ YAPILMIŞTI.ÇÜNKÜ MEVZİNİN İÇİNDE HEM İSTİRAHAT EDİLECEK HEM YEMEK YENECEK HEMDE NÖBET TUTULACAKTI.MEVZİLERİN ÖNLERİNE MEVZİDEN OYUZ İLE KIRK METRE UZAĞINA SIZMA İHTİMALİNE KARŞILIK KLEYMOR MAYINLARI DÖŞENMİŞTİ.KLEYMOR MAYINLARI HEM UZAKTAN KUMANDAYLA HEMDE MEVZİYE KADAR KABLO ÇEKİLEREK MEVCUT TELSİZ BATARYASINDAKİ ELEKTİRİK AKIMINI KULLANARAKTA İNFİLAK ETİRİLEBİLİNİYORDU.ÇOĞU MEVZİDE BU KABLO DÜZENEĞİ VARDI.KENAN GİDELİ DÖRT GÜN OLMUŞTU.MEVZİLERİN İÇİNDEKİ PERSONEL SÜREKLİ KENANI,ÖLEN TERÖRİSTLERİ VE UYUMAYIPTA ONLARA PUSU YAPMIŞ OLSALARDI DOĞABİLECEK SONUÇLARI KONUŞUYORLARDI.O GÜN BİRAZ YAĞMUR YAĞMIŞ MEVZİLERİN İÇLERİNE SU DOLMUŞTU.AMA BU KİMSENİN UMRUNDA DEĞİLDİ.NÖBETİ BİTİPTE UYKUSU GELEN PERSONEL HİÇ UMURSAMADAN SUYUN İÇİNE GİRİP SIRTÜSTÜ YATIP UYUYORDU.SU BİRKAÇ SANTİM OLMUŞTU YAN YATAN PERSONELİN UYURKEN AĞZINA GİRİYOR BÜYÜK BİR GÜRÜLTÜYLE ÖKSÜREREK UYANIYOR MEVZİ İÇERİSİNDE ALAY KONUSU OLUYORLARDI.O ŞEKİLDE UYANANLARI’IN SESİNİ DİĞER MEVZİLERDE DUYUYOR GÜLÜŞÜYORLARDI.YAĞMUR DİNDİKTEN BİRKAÇ SAAT SONRA SU ÇEKİLMİŞ HER YER ÖZELLİKLE MEVZİLERİ İÇİ BALÇIK OLMUŞTU.KARA BULUTLAR YİNE DOLUYDU BÜYÜK BİR YAĞMURUN GELECEĞİNİ HERKES BİLİYORDU.HAVA KAPALI OLDUĞU İÇİN SANKİ AKŞAM GİBİYDİ.SAAT ONDOKUZ SIRALARIYDI ÖNCE UZAK TEPELERİN ÜZERİNDE YILDIMLAR ÇAKMAYA BAŞLADI SONRA GÖK GÜRÜLTÜLERİ BİRBİRİNİ İZLEDİ. BİR SAAT KADAR ÖYLECENE DEVAM ETTİ.HAVA İYİCENE KARARMIŞTI.KİMSE ÖNÜNÜ GÖREMEYECEK VAZİYETE GELMİŞTİ ELLERİNDEKİ GECE GÖRÜŞ CİHAZLARINI HİÇ BIRAKMIYORLARDI.O HAVA TAM BİR SIZMA HAVASIYDI ÇÜNKÜ.HERKES BİRAZ DAHA DİKKATLİ DAVRANIYORDU.BİR MÜDDET SONRA ÖNCE ÇİSELEYEREK SONRADA BARDAKTAN BOŞALIRCASINA YAĞMUR YAĞMAYA BAŞLADI.ÖNEMLİ OLAN SİLAHLARIN ISLANMAMASIYDI.ISLANIP VEYA ÇAMURLANIP TUTUKLUK YAPACAK OLAN MEVZİDEKİ BİR SİLAH O MEVZİNİN ÖLÜMÜ DEMEKTİ.ONUN İÇİN HERKES YAĞMURLUĞUNU KENDİ GİYMEMİŞ SİLAHLARINI SARMIŞLARDI..BİRKAÇ DAKİKA İÇİNDE HERKES YAĞMURDAN SIRILSIKLAM OLMUŞTU.ARALIKSIZ DÖRT SAAT YAĞMUR YAĞDI BAZEN ŞİDDETİ AZALIYOR BAZENDE TÜM HIZIYLA YAĞIYORDUGECE ONİKİ SIRALARINDA YILDIRIMLAR ONLARIN YAKININA GELMEYE BAŞLADI.HER YILDIRIM ÇAKMASINDA VADİ GÜNDÜZ GİBİ AYDINLANIYORDU. GÖZÜNDE GECE GÖRÜŞ GÖZLÜĞÜ OLANLAR YOĞUN BİR IŞIK KAYNAĞI GELDİĞİ İÇİN YILDIRIM ESNASINDA GÖZLERİNİ BİR KAÇ SANİYE KAPATIYOR SONRA TEKRAR GÖZETLEMEYE DEVAM EDİYORLARDI.METİN GÖZETLEME NÖBETİNİ BİTİRMİŞ UYUMAK İÇİN MEVZİNİN İÇİNDE MEVZİ DUVARINA YAKIN BİR YERE UZANMIŞTI.TAM UYKUYA DALACAĞI ESNADA SAĞ TARAFINDAKİ MEVZİNİN ÖNÜNDEN PATLAMA SESİ DUYDU.BU SES KLEYMOR MAYINININ SESİYDİ.SIZMA OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜ HEMEN SİLAHINA SARILARAK GÖZETLEME YERİNE DÖNDÜ.SAĞ TARAFINDAKİ MEVZİ KARANLIĞA DOĞRU ATEŞ ETMEYE BAŞLAMIŞTI.İZLİ MERMİLERİN DÜŞTÜĞÜ YERLERE BAKTILAR AMA BİRŞEY GÖREMEDİLER.HER İHTİMALE KARŞİ ÇANTASINDAKİ TELSİZ YEDEK BATARYASINI ÇIKARDI.MEVZİYE KADAR GELEN KABLOLARIN UCUNA DOKUNDURDU KLEYMOR MAYININI PATLATTI SONRA SOLUNDAKİ MEVZİDE AYNI İŞLEMİ YAPTI.SİLAHLAR ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞTI.KARŞIDAN HİÇBİR ATEŞ GELMİYORDU AMA HER ÜÇ MEVZİDE İLERİYE VE ÖNLERİNE DOĞRU ATEŞ ETMEYE DEVAM EDİYORLARDI.BİR İKİTANE’DE EL BOMBASI ATTILAR.BOMBALAR PATLADIKTAN SONRA METİNİN MEVZİSİNDEKİ MG-3 YAKLAŞIK YÜZ MERMİYİ ETRAFA BOŞALTTI DEVAM ETMESİNİ DURDURAN ETEŞ KEESS SESİNİ TEPENİN ORTASINDAN KOMUTAN’NIN MEVZİSİNİN YANLARINDAN DUYDULAR.HERKES ATEŞ ETMEYİ BIRAKMIŞ GECE GÖRÜŞ CİHAZLARIYLA ETRAFI GÖZETLİYORDU.GÖRÜNÜRDE HİÇ BİRŞEY YOKTU.SABAHA KADAR HİÇ KİMSE UYUMADI YAĞMURUN ALTINDA PÜR DİKKAT GÖZETLEMEYE DEVAM ETTİLER.GÜN AYDINLANDIKTAN SONRA GÖNEŞ KENDİNİ GÖSTERDİ.İYİCENE YÜKSELMEYE BAŞLAYINCADA BULUTLAR ORTADAN KAYBOLDU VE HERKES GÜNEŞ IŞIĞIYLA ISINMAYA BAŞLADI.ÖYLE DEĞİŞİK BİR HAVASI VARDIKİ.SABAHA KADAR SIRILSIKLAM OLAN MEVZİLER VE PERSONEL BİR KAÇ SAAT İÇİNDE KURUMUŞTU ÇANTALARI’NIN İÇİNDE ISLANMIŞ OLAN GİYECEKLERİNİDE SIRAYLA KURUTTULAR.SONRA METİN MEVZİSİNDEN EĞİLEREK ÇIKTI KOMUTANIN OLDUĞU MEVZİYE DOĞRU YÜRÜDÜ.DÜN GECEKİ FAALİYETİ ÖĞRENMEK İSTİYORDU.TERÖRİSTLERİN YAKLAŞIP YAKLAŞMADIĞINI MERAK EDİYORDU.KENDİLERİ HİÇ BİRŞEY GÖREMEMİŞTİ AMA GÖREN BİRİLERİNİN OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜ.BÜYÜK BİR KAYANIN ARKASINDAKİ MEVZİNİN YANINA GELDİĞİNDE GÖZLERİNE İNANAMADI.YERDE SAĞ TARAFI TAMAMEN YANMIŞ BİR ARKADAŞI DURUYORDU.ELBİSELERİ YANARAK VÜCUDUNA YAPIŞMIŞTI.BU HAKANDI.HAKANI İLK GÜNDEN İTİBAREN TANIYORDU.KENDİ MEMLEKENTİNDEN OLDUĞU İÇİN ÇOKTA SAMİMİYDİLER.YANINA OTURDU YÜZÜ VE SAÇLARI NEREDEYSE TAMAMEN YANMIŞTI.GÖZLERİ DOLDU.EĞİLİP ANLINDAN ÖPTÜ.KOMUTAN METİNİN OMUZUNA DOKUNDU.GÖREVDEKİ İLK ŞEHİDİMİZİ VERDİK.BAŞIN SAĞOLSUN,HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN DEDİ

Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

MesajTarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba 11:12:29    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Zafer ne kadar nefesımı tutarak okudugumu bilemezsin cok ama cok tesekkür ediyorum. Sehidimize yüce rabbımden rahmet diliyuorum Yüreklerimiz yanıyor böyle olunca ama elden bise gelmiyor.Böyle oluncada kulak kesiliyor işte. Il agızdan dinlemek ne kadar heyecanlı anlatamam. Çok teşekkürler Zafer Ersoy. Karhramam KOmado muz
kırmızı gül

Başa dön

Bir_Beyaz_Mendil

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: samsun

MesajTarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba 11:18:55    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ağlamak kırmızı gül kırmızı gül ağlamak
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.
ağlamak ağlamak ağlamak ağlamak

Allahu Ekberrrrrrrrrrrrr...

Gün biter gülüşün kalır bende...---->^^KaRaYeL^^
Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba 14:10:38    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ali Osman Bey'in dediği gibi, son bölümü okuduğumu sanmıştım, yanılmışım.

Anılarınızı bizlere açtığınız için, elleriniz dert görmesin Zafer Bey. Heyecanla sonunu bekliyorum. Hayatınızı ortaya koyarak, ülke ve bizlerin savunmasına yaptığınız katkılardan dolayı da Allah sizlerden razı olsun.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba 14:34:19    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

bu vatan için herzaman feda olmaya hepimiz hazırız..olayda ismi geçen kişilerin yerlerini değiştirdimki ne olur ne olmaz diye ..yanlız skorsky ve terörist olmadığıma emin olabilirsiniz
saygılarımla...

Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

MesajTarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba 14:47:10    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Zafer hislerim cok kuvvetlidir bunu anlamistim. Oyke olmasida gerekli. tesekkurler bu vatan icin gogsunu sper etmis kardesim. kırmızı gül

Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba 15:10:55    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

her boşluğumda sabırsızlıkla beklediğim ve bırakamadığım bir hikaye (:

başta uzun uğraşlarla bunu buraya taşıyan zafer arkadaşıma

sonra bizlerin güvenli vatanın huzur ve namusu için canını hiçe sayan şehitlerimize teşekkür ediyorum.

allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun ağlamak
şimdi gönül rahatlığıyla gezebiliyorsak hepsi onların sayesinde

zafer burda bitmez hikayelerin devamını bekleriz kırmızı gül

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

MesajTarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba 18:17:33    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Evet elif aynen katılıyorum. Ayrıca bu zaferin kendi yasadıklarıdır. Zafer yıllarını verdı o daglarda. Onun için bu anılar daha farklı okunuyor ve ayrı bir istek oluşturuyor. Allah hıç zavala vermesin zafer Kardes.tesekkürler. kırmızı gül

Başa dön

kobra61

Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 22 Nisan 2009, Çarşamba 18:29:26    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

zafere anılarını bizimle paylaştığı için teşekkür ediyorum,gerçek hayatı roman güzelliğinde bizlere sunuyor,kulak kesmek olayına gelince oradaki arkadaşlık neredeyse sivil hayattaki kardeşliğin önüne geçecek derecededir sizin kardeşinizi birisi odürdüğünde ne hissedersiniz ayrıca gecenin bi yarısı -35 derecede 2metre karın üzerinde beklerken hangi asker kendisine o eziyete sebep olan teröristi bir insanmış gibi görür,oradaki hiçbirşey normal değildir normal olmasıda mümkün değildir benim şahsi kanaatim devlet orada askerlik yapan insanlara askerliği bitince pisikolojik tedavi ettirmesi gerekir çünkü oradaki olaylardan sonra insanın sosyal hayata geçişi epey güç oluyor,ALLAH şehitlerimize rahmet eylesin yakınlarına serin sabırlar versin,vatanımız için bir parçasını oralarda birakan gazilerimizinde iki cihanda yüzünü ak eylesin NE DEMİŞ BÜYÜK ATATÜRK SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR,hayatta hiç boşuna yaşamadım dediğim dolu dolu yaşadığım günlerim şirnakta geçti devletim bugün çağirsa yine giderim.ama devletmin inşallah sivil insanların askere gitmesine ihtiyacı olmaz.
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Tüm saatler GMT + 3 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^