Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Şapka Ne Renk?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Şapka Ne Renk?

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bilmeceler - Zekâ Soruları Bilmeceler - Zekâ Soruları
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 28 Eylül 2009, Pazartesi 18:07:30    Mesaj Konusu: Şapka Ne Renk? Alıntıyla Cevap Ver

Bir kral oğullarına, onları imtihan edeceğini ve kazanan kişiyi kendi yerine kral yapacağını bildiriyor. Kralın 3 Mavi, 2 yeşil şapkası var. Oğullarının gözlerini bağlatıp başlarına bu şapkalardan birer tane takıyor ve onları bir odaya kapatıyor.
Sonra da onlardan, sadece birbirlerinin başındaki şapkanın rengini görerek, kendi başındaki şapkanın rengini bilmelerini istiyor. Kim başındaki şapkanın rengini ilk bilirse (mantıklı bir açıklama ile), o kral olacak. Kralın oğlu 3 tane ve kral üçüne de mavi şapkayı takıyor. İçlerinden biri, bir müddet sonra -başımdaki şapka
mavi, deyip biliyor.

Soru : Oğul, bunu nasıl bildi?

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

FAYDIN

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: UŞAK

MesajTarih: 28 Eylül 2009, Pazartesi 18:31:34    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Kralın oğullarından şapkasının ne renk olduğunu bilen haricindekilerden biri gözlük takıyor olabilir ve karşısındakine baktığında onun yansıması gözlüğünde belirip, bu yansımadan hareketle de kendi şapka rengini bilmiş olabilir mi acaba nesli...?

kırmızı gül kırmızı gül kırmızı gül

Bir "DİLRUBA"ya düştü gönül müptelası çok, Aşkın sefası yok değil ama cefası çok... 
Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 28 Eylül 2009, Pazartesi 18:44:11    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Güzel cevap ama; aradığım cevap değil FAYDIN. Sadece diğer şapka renklerinden hareketle buluyor. Nasıl buluyor, hangi mantıkla buluyor, bunu da siz bulacaksınız.

Kolay gelsin

Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 29 Eylül 2009, Salı 16:58:22    Mesaj Konusu: Re: Şapka Ne Renk? Alıntıyla Cevap Ver

Çok enteresan bir soru nesli, konu üzerinde epeyce düşündüm. Bir mantık geliştirdim, bakalım sizin beklediğiniz yanıta uygun mudur görelim.

Kralın çocukları arasında ayırım yapmadığını ve adil bir yönetim gösterdiği varsayımında bulunuyorum. Aksi halde zaten tarafında olduğu evladını, kimseye birşey izah etmeden başa getirebilirdi.

Kral adilse, tüm çocuklarının, düşünmeden seçim yaptıklarında, aynı şansa sahip olmalarını isterdi. Bu da ancak tüm çocukların başlarında mavi şapka olmasıyla mümkün. Bu durumda, mavi şapka seçme olasılıkları, her çocuk için 1/3 olacaktı.

Diyelim ki, herhangi bir çocuğun başında yeşil yapka var. Bu durumda, başında mavi şapka bulunan bir çocuğun, mavi seçme olasılığı, 2/3 olacaktır. Başında yeşil şapka olan çocuğun, yeşil tercih yapma olasılığı ise 2/3'dür. Bu durumda, her çocuğun doğruyu bulabilme şansı daha fazla olacaktır. Birden fazla kral seçmek gibi bir yöntem olmadığından, bu seçeneği eliyoruz.

Hele iki çocuğa yeşil şapka takılması durumunda, otomatik olarak çocuklardan birinin tecih edildiği izlenimi çıkar ki, bu da baştaki varsayımımıza ters düşecektir.

Dolayısıyla, adil bir seçim yapılabilmesi durumunda, olasılıkların her çocuk için eşit ve renklerdeki asimetriyi de (2'ye 3 oranı) ortadan kaldıracağı için 1. seçenek daha makul görünmektedir.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 30 Eylül 2009, Çarşamba 03:28:02    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tuğrul Bey cevabınız mantık olarak doğru ve aradığım cevaba yakın fakat; anlatım şekliniz farklı. Siz sayısal olasılıklar üzerinden hareketle sonuca varmışsınız. Benim aradığım cevap, daha basit bir mantıkla, şapkasının rengini bulan kişinin, diğerlerinin şapka renklerinden hareketle olası durumları ve onların ne düşüneceklerini de hesaba katarak bir değerlendirme yapıp sonuca varması şeklindeki bir anlatım.
Elbette ki aynı şekilde doğru sonuca varmak durumunda değiliz. Sizin cevabınız doğru. Tebrikler alkış

Yine de, aradığım cevabı bekliyorum.

Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 30 Eylül 2009, Çarşamba 07:34:25    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Bence o çocukta renk körlügü vardı. Kardesler,ndeki iki mavı sapkayı yeşil Gördü ve babasına benim şapka mavi dedi.
Ya tutarsa.

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

FAYDIN

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: UŞAK

MesajTarih: 30 Eylül 2009, Çarşamba 11:57:44    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Kralın oğullarına A, B ve C diye simgeler verelim:

A, iki yeşil şapka görmüş olamaz. Eğer öyle olsaydı “B ve C’nin şapkası yeşil, bu durumda benimki mavidir.” der ve şapkasının rengini bilirdi. Bu durumda A'nın şapkası ya yeşil ya da mavi renklidir.

A’nın ses çıkarmaması üzerine B ve C’nin şapkalarından en az birisinin renginin mavi olduğu anlaşılır ki zaten 2'si de mavidir.

Şimdi B’ye gelelim.B, C’nin şapkasının yeşil olduğunu görseydi, yukarıdaki mantıktan kendi şapkasının mavi olduğunu anlardı.B'de bulamadığına göre C’nin şapkası mavi olmalıydı.

C de yukarıdaki iki mantıktan başındaki şapkanın mavi renkli olduğunu anlamış ve “benim şapkam mavi” demiştir.

kırmızı gül kırmızı gül kırmızı gül

Bir "DİLRUBA"ya düştü gönül müptelası çok, Aşkın sefası yok değil ama cefası çok... 
Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 01 Ekim 2009, Perşembe 02:55:54    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Halil abi, sizinki de farklı güzel bir mantık fakat; bu soru için tutmadı.

(Ek Bilgi: Renk körü olanlar mavi rengi yeşil görmezler. Renk körü müsünüz, değil misiniz? Bir test ile bunu görmek istiyorsanız TIKLAYIN

* * *

FAYDIN, aradığım mantık ve anlatım tarzı ile bir cevap bulmuşsun. Tebrikler. alkış Fakat; cevap anlam olarak bana biraz karışık ve eksik geldi.

Ben cevabımı şöyle anlatayım :

Kral, yerine geçecek oğlunu direkt seçmeyip böyle bir imtihan yapmak istediğine göre, oğulların arasından en zeki, en mantıklı olanı belirlemek istemiş demektir. Bunu da ancak 3 oğlunun da eşit şartlarda tahminde bulunabileceği bir şapka dizilimi ile gerçekleştirebilirdi.

İmtihanın bu şekilde adil olması da ancak 3 oğulun başında da mavi şapka olması ile mümkündür.

Kralın oğullarını A, B, C diye isimlendirelim.

İlk olarak, şapka rengini "mavi" diyerek bilen kişi A olsun. A bunu nasıl bildi?

A, karşısındaki B ve C'nin başında mavi şapka görür ve şöyle düşünür.
- Benim başımda mavi şapka da olabilir, yeşil şapka da olabilir. Eğer bende yeşil şapka varsa, B ve C'den her biri 1 mavi, 1 de yeşil şapka görüyor demektir. (A-yeşil, B-mavi, C-mavi). Öyleyse B ve C'den her biri şöyle düşünmeliydi. Mesela B : A yeşil, ben de yeşil şapkalı olsam, C ikimizde de yeşil görüp kendisinde mavi olduğunu bulup hemen söyleyecekti ama; susuyor. Demek ki ben mavi şapkalıyım.
A düşünmeye devam eder : - Fakat, B de susuyor. Demek ki, bende yeşil şapka yok. Başımdaki şapka mavi.

Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 01 Ekim 2009, Perşembe 12:22:39    Mesaj Konusu: Re: Şapka Ne Renk? Alıntıyla Cevap Ver

Rakamlara gereğinden fazla önem verip, olayın mantık yanını atladığımı farkettim. Aslında benim verdiğim cevap, neden 3 çocuğa da mavi şapka verilmesi gerektiğiydi; dolayısıyla gerçek yanıtı ıskalamışım. Oysa, olamayacak dediğim seçenekte birazcık daha düşünüp, yoruma odaklanmalıymışım.

Çok güzel bir soruydu nesli, açıklama da netti; teşekkürler. alkış kırmızı gül

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 22 Ekim 2009, Perşembe 15:33:42    Mesaj Konusu: Re: Şapka Ne Renk? Alıntıyla Cevap Ver

biraz geç kaldım ama cevap ve mantık süper (:

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

xiaojun

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: 12 Aralık 2017, Salı 17:02:12    Mesaj Konusu: xiaozheng6666 Alıntıyla Cevap Ver

2017-12-12 xiaozheng6666
yeezy boost
canada goose jackets
polo ralph lauren
ugg boots clearance
canada goose
coach outlet online
kate spade purses
adidas yeezy boost
canada goose outlet
polo ralph lauren outlet
ugg boots canada
ugg boots
ray ban outlet
fred perry polo shirts
michael kors outlet online
ugg outlet
ugg outlet
coach outlet
lunette ray ban
coach outlet
ugg boots outlet
nfl jerseys
michael kors outlet
cheap ugg boots
nike outlet store
pandora jewelry
canada goose outlet
ugg boots
canada goose
oakley sunglasses wholesale
canada goose jackets
ugg outlet
fitflops sale clearance
ferragamo outlet store
cheap nfl jerseys
coach outlet
polo outlet
canada goose outlet online
fred perry clothing
ugg boots
hermes outlet
michael kors outlet
coach outlet online
canada goose outlet
supreme clothing
cheap mlb jerseys
prada outlet
ugg boots
ugg outlet
canada goose outlet store
supreme t shirts
lebron james shoes
canada goose jackets
true religion outlet
pandora jewelry
michael kors outlet
canada goose outlet
kate spade outlet online store
michael kors outlet
ugg outlet store
pandora charms
ugg boots clearance
ralph lauren outlet
valentino shoes
michael kors
ugg boots clearance
uggs outlet
fred perry clothing
canada goose outlet
ray ban sunglasse
ralph lauren polo
mont blanc pens
air max 90
ugg outlet
polo ralph lauren outlet online
cheap ugg boots
ugg outlet
canada goose outlet
michael kors outlet
cheap uggs
ugg outlet
coach outlet
pandora jewelry
cheap ray ban sunglasses
giuseppe zanotti outlet
michael kors outlet
ugg boots clearance
coach factory outlet
[url=http://www.polooutletonlinestore.us.com ]polo ralph lauren[/url]
yeezy boost 350
nike outlet
oakley sunglasses wholesale
michael kors outlet
kate spade sale
canada goose
ugg outlet
canada goose jackets
canada goose jackets
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bilmeceler - Zekâ Soruları Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^