Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Acaba mantıksızlık nerede..?
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Acaba mantıksızlık nerede..?

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bilmeceler - Zekâ Soruları Bilmeceler - Zekâ Soruları
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

Reffazum

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: ÇERKEZKÖY

MesajTarih: 23 Eylül 2009, Çarşamba 17:27:02    Mesaj Konusu: Acaba mantıksızlık nerede..? Alıntıyla Cevap Ver

Son günlerde forum çok hareketsiz kaldı.Biraz hareketlenelim bakalım.

Muzaffer Aktaş

..........................

Adam eşi ile kiliseye vaaz dinlemeye gitmişti, ... Uykusu geldi başını
eşinin omzuna koyup derin bir uykuya daldı.
Rüyasında kendini Fransız ihtilalinde gördü, ihtilalciler tarafından
giyotinle ölüme mahkum edilmişti.
Rüyasında tam giyotinin boynuna indiğini görürken bir rastlantı
sonucu, eşi elindeki yelpazeyi adamın boynuna düşürdü (hava çok sıcaktı ve adamın eşi devamlı yelpazeleniyordu).
Adam boynuna gerçekten giyotin indi sanıp korkudan ölüverdi.

Bu öyküde mantığa aykır bir durum var, acaba ne?

...................
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

LaZKoPaT

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: Den Haag, NL

MesajTarih: 23 Eylül 2009, Çarşamba 19:21:12    Mesaj Konusu: Re: Acaba mantıksızlık nerede..? Alıntıyla Cevap Ver

Bence yelpazeyi olsa olsa atmistir adamin boynuna... cunku dusurseydi, esinin, omuzundaki boynuna dogru yukari degilde, yercekiminin geregi asagi duserdi yelpaze.

Yardim almaya alisanlar, emir almayada alisir.
Başa dön

RaMLe

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Almanya

MesajTarih: 23 Eylül 2009, Çarşamba 20:26:00    Mesaj Konusu: Re: Acaba mantıksızlık nerede..? Alıntıyla Cevap Ver

Korkudan öldügü nasil tespit edilmiski ben onu merak ettim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Reffazum

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: ÇERKEZKÖY

MesajTarih: 23 Eylül 2009, Çarşamba 21:31:30    Mesaj Konusu: Re: Acaba mantıksızlık nerede..? Alıntıyla Cevap Ver

Haklısın RaMLe,
Adam hiç uyanmadan öldüğüne göre bu rüyayı ve ölüm sebebini nasıl öğrenmişler değil mi:))

Tebrikler....

..........
Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 24 Eylül 2009, Perşembe 02:54:07    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Olayı ve soruyu okuyunca, uyurken ölen birinin rüyasında ne gördüğünü biliyor olmamızın mantıksız olduğunu yazacaktım ama; görüyorum ki cevap için geç kalmışım. Tebrikler RaMLe alkış Güzel bir yaklaşım! Adamın korkudan öldüğünü nasıl bileceğiz ki? Mantığa aykırı.

LaZKoPaT, kadının yelpazeyi baş hizasının üstünden aşağı doğru sallayarak kullandığını düşünürsek, düşürme ihtimali mantığa ve fizik kurallarına aykırı olmasa gerek!

* * *

Teşekkürler Reffazum. Soruların devamını bekliyoruz.

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 24 Eylül 2009, Perşembe 09:10:22    Mesaj Konusu: Re: Acaba mantıksızlık nerede..? Alıntıyla Cevap Ver

Harika paylaşımınız için çok teşekkürler Muzaffer Bey. alkış kırmızı gül

İnsanın korku veya yüksek derecede adrenalin içeren, hızlı kalp ritminden öldüğünün anlaşılabildiğini tahmin ediyorum. Sanırım adli tıp, bu konuda oldukça başarılıdır. Ancak rüyanın ne olduğu konusunda ancak varsayımlarda bulunulabilir ki, öyküde bence güzel bir senaryo verilmiş.

Enteresan bir konu, acaba sizlerin de dikkatini çekti mi? Uykudan uyandırılış veya uyanış tarzınız, görmekte olduğunuz bir rüyanın son noktası olabiliyor, bazen de o anda gerçek hayatta çevrenizde olagelen şartlar, ses veya kokular, o anki rüya senaryonuzu otomatik olarak etkiliyor. Mesela, uyurken, mutfakta birinin tencereyi yere düşürdüğünü ve büyük br gürültü çıkardığını varsayın. Bu rüyada, silahlı bir tehdit sahnesinde, tetiğe basıldığı ana denk gelmez mi? En azından benim başıma benzer bir sürü olay geldi.

Ben yukarıdaki örneği ele alarak, benzer deneyimleri olanların yazmasını rica ediyorum. Ayrıca belki, rüyalardaki geçmişin, sonradan gerçekleşmesinin (non-causality) mümkün olup olamadığı konusunda görüşlerinizi de bildirebilirsiniz.

Saygılarımla

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

-koçero-

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: trabzon

MesajTarih: 24 Eylül 2009, Perşembe 10:39:58    Mesaj Konusu: Re: Acaba mantıksızlık nerede..? Alıntıyla Cevap Ver

Bir kere adam terbiyesizlik yapmış.... ibadethanede uyumak abdestin bozuldugu anlamına gelir... gerçi onların inanışında abdest olmadığı için önemli olmayabilir ancak yinede ibadethanede uyumak öyle yada böyle elit değil bizim inançlarımıza göre... bu fikrime muhalif gruplar veya görüşler olabilir... başka pencereden bakalım... adamın biri (Papaz veya Rahip) vaaz yapıyor ve siz saygısızlık yaparak karşısında uyuyorsunuz... adap'a aykırı...) adamın ölüm gerekçesini rüyasıyla ve giyotine bağlamak bence mantıksız bilinmeyen üzerine varsayımdan öte geçmez... bir anlamda senaryo yazılmış...) bence adam çok yemiş... gün ortası uyuduğuna bakılırsa heleki böyle bir mekan ve ortamda adam kalpten gitmiştir... benim söylediklerim sizi tatmin etmiyorsa otopsi yaptırın yada yaptırsaydınız... sonra kilisenin kliması yokmuymuş ta kadın yelpaze kullanıyormuş... yoksa kadın Bülent ERSOY muymuş...) Refazum bu işi bağlayalım... adamın vadesi dolmuş ve Azrail vadesini uzatmamış...))

"Kral da dilenci de aynı iştahla acıkır"
Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 24 Eylül 2009, Perşembe 11:40:40    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Cok guzel yorumlar. hepsini cok begendim. Insanların düşünceleri açık açık ordtada ve hepsi ayrı ayrı. Buda bazan dinimizdeki sorulara verielen cevapların ne kadar dogru oluşunu gösterıyor. Amaç bi noktaya ulaşmak.
Bende farklı açıdan yaklaşıyorum olaya. Insan topraktan yarayılmıs.
''Andolsunki, biz ınsanı çöamurdan süzülmüş bir çzden yarattık.''
(müminin 12)
''Gerçektem biz onları (babaları ademi)Yapışkan bir çamurdan yarattık''(saffat,11)
''Gercekten biz (ilk) insanı kuru bir çamurdan, şekillenmişbir balçıktan (kapkara çamurdan) yarattık.''(hcir,26)

ve bu yaratılıstan sonrada yüce allah tarafından ademe uflenerek ruh verildi. İnsanlar ölürler ruh ölmez o hayata belirtilen yerde devam eder. Melekler varlar, yaşıyorlar. Cinlerde var ve yaşıyorlar biz onları göremiyoruz. Ruhlarda yaşamaya devam ederler ve yüce rabbım isterse onlar evlerine ve sevdiklerine gelebilirler. Bunun örnekleri vardır. bazanda tam gerçek gibi ruyalar görürsünüz tamı tamına aynıdır. Benim böyle ruyalarım çok fazladır. şimdi bu kadar bilgiden sonra diyorum ki belki o bayan bunu ruyasında gördü yazılı bişr sanaryoda olsa bu olasılıkda olabilir.
Ruhlar ölmezler sadece iskeletimizi terkederler. Biz camurdan geldigimiz gibi yine çamur oluruz ama ruhumuz allahın tasıs ettigi yerde yaşamaya devam eder. Zamanı gelip sorul sualdan sonra tekrar dirilişe kadar bu hayat devam eder.
Bazı genc arkadaşlarımız adem topraktan yaratıldı biz ise insanlardan ürüyoruz diyorlar. Hayır bizde allahın ilahı kanuni ile topraktan geliyoruz. Bu topraktan gelme ve bu büyük labaratuar olayınıda alıntı olarak ilerde yazacagım.
Bu hikayedeki ölümlere benzeyen bir çok ölüm şeklide mevcüttur.
Ibadet hanede uyumaya gelinceç Bizde türkiyede camilerde uyunmaz bu mescide saygıdandırç İbadethanedir diye. Geleneklerimişzde böyle gördük böylede devam ediyoruz. Güzel bir gelenek. Ama uyumanın bir mahsuru da yok. Dünyanın en büyük ıbadet hanesı en kutsal iki mescıdı mekke ve medınede bulunuyor sevab fazlalıgı için sefer yapılabilecek iki mescid dir bunlar. Bu mescidlerde binlerce insan uyur uyanır ibadet ederler. Bunun için bir yasak yok dinde. Ama bizde saygı büyüktür ıbadet hanelere.
Çok güzel yorumlardı hepinize tesekkürler.

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

LaZKoPaT

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 24 Eylül 2009, Perşembe 20:07:33    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Ben bildigim yelpaze gogus hizasinda sallanir Nesli... tabiki eger maksadiniz arka koltuktakileri serinletmek degilse...
Paylasim icin tesekkurler Muzaffer bey, cevabinda yanildigim az sorulardan biri oldu. üzgün

Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 25 Eylül 2009, Cuma 00:58:35    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Rüyaların gerçek ile ilişkili olduğunu kabul edenlerdenim. Tuğrul Bey'in söylediği gibi, gerçek hayattaki olayların ya da duyguların anında kontrolümüz dışında rüyamıza yön verdiğine dair örnekler vermemiz mümkün. Mesela; hepimizin rüyamızda bardak bardak su içsek de bir türlü susuzluğumuzun dinmediğini ve çaresiz kaldığımızı görüp, uyandığımızda çok susamış olduğumuzu fark ettiğimiz ya da rüyamızda baş ağrısı çektiğimizi görüp, müthiş bir ağrıyla uyandığımız anlar olmuştur.
Yukarıdaki olaydaki gibi bir örnek de ben vereyim. Bir keresinde, rüyamda birinin beni kovaladığını, ardıma bakmadan korkuyla kaçtığımı görüyordum. o anda uyandırmak için arkadaşın dokunmasıyla, rüyamda kovalayan kişinin beni yakaladığını sanıp irkilerek uyanmıştım. Bu nedenle, olaydaki adamın rüyada da olsa dış müdaheleden, gerçekten yaşıyormuşcasına bu denli etkilenebilmesine anlam verebiliyorum.

* * *

LaZKoPaT demiş ki:

Ben bildigim yelpaze gogus hizasinda sallanir Nesli

LaZKoPaT, kadın flamenco dansı bilen ve yelpazeyi o şekilde tutmaya alışık biri de olabilir. Bu durum mantığa aykırı değil.

Başa dön

LaZKoPaT

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 07 Ekim 2009, Çarşamba 17:08:01    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

alkış alkış alkış alemsin nesli... pes yani.
Ama kilisede yapmaya kalksin bu hareketi istersen.

Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 08 Ekim 2009, Perşembe 02:24:21    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

"Pes" dediniz LaZKoPaT. Bu, hikayedeki mantıksızlık konusunda yanıldığınızı ve sizin cevabınızın neden yanlış olduğu konusunda haklı olduğumu kabul ettiniz demektir.

Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 22 Ekim 2009, Perşembe 15:42:21    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

kahkaha

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bilmeceler - Zekâ Soruları Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^